Trwa ładowanie...
zoo
Monika Rozpędek
08-03-2016 14:15

Warszawski ogród zoologiczny świętuje 88 lat

Warszawskie zoo ma w swojej kolekcji ponad 3,5 tys. zwierząt. Jego powierzchnia to blisko 40 ha.

Warszawski ogród zoologiczny świętuje 88 lat
d33lcfk
d33lcfk

- 11 marca przypada 88 rocznica powstania warszawskiego zoo , w związku z tą najbardziej okrągłą ze wszystkich rocznica zapraszamy wszystkich chętnych do odwiedzenia Willi pod Zwariowaną Gwiazdą – miejsca, w którym w czasie II wojny Światowej ówczesny dyrektor zoo – dr Jan Żabiński waz ze swoją żona Antoniną ukrywali i zapewnili schronienie ponad 300 uciekinierom z getta - informuje warszawskie zoo.

Warszawskie zoo zaprasza mieszkańców do poznania swojej niezwykłej, wojennej historii. Pracownicy działu dydaktycznego, co godzinę, zapraszać będą zwiedzających do odwiedzenia służbowego mieszkania dyrektora Jana Żabińskiego i jego żony Antoniny. Ten niezwykły dom, stojący w ogrodzie, za sprawą bohaterskiej postawy swoich właścicieli, zyskał nazwę Willi pod Zwariowaną Gwiazdą.

Podczas II wojny światowej Jan Żabiński, który utrzymał stanowisko dyrektora, dzięki możliwości swobodnego wejścia za mur warszawskiego getta, wyprowadzał na aryjską stronę kolejnych Żydów. Udzielał im pomoc i żywił w piwnicy swojego domu. Świadkowie tej heroicznej pomocy szacują, że Żabińscy uratowali w ten sposób 300 ludzi.

Pierwsza grupa zwiedzających będzie mogła obejrzeć willę w piątek, 11 marca o godz. 9.15, następne wchodzić będą co godzinę, aż do godz. 14.15 (ostatnia grupa). Zbiórka chętnych odbywać się będzie przed willą. Zwiedzanie domu państwa Żabińskich jest bezpłatne, jednakże konieczny jest zakup biletu do zoo.

d33lcfk

Historia willi

Modernistyczna willa Antoniny i Jana Żabińskich powstała krótko przed wojną i była służbowym mieszkaniem dyrektora warszawskiego zoo, jego miejscem pracy, ale także swoistą „ochronką” dla małych zwierząt, które nie mogły, z różnych powodów, przebywać w klatkach czy na wybiegach.

Podczas II wojny światowej Jan Żabiński utrzymał stanowisko dyrektora, choć w zoo znajdowała się znikoma liczba zwierząt, a ogród przemieniono na miejsce hodowli świń, jako zapatrzenia dla niemieckiej armii. Dyrektor mógł dzięki temu pozyskiwać z całego miasta, także z getta, odpadki żywnościowe na paszę dla świń. Możliwość swobodnego wejścia za mur wykorzystał do wyprowadzania na aryjską stronę kolejnych mieszkańców getta, których wraz z żoną przechowywał w piwnicy swojej willi. Z czasem na terenie zoo uruchomiono cały system ukrywania, dokarmiania i leczenia kolejnych grup Żydów. Piwnice, w których przebywali były ogrzewane i miały instalacje wodną z umywalką. Po pewnym czasie przebywania w schronie, dzięki AK-owskiemu podziemiu, wyprowadzeni z getta trafiali w bezpieczne miejsca.

Świadkowie tej heroicznej pomocy szacują, że Żabińscy uratowali w ten sposób 300 ludzi. Za to bohaterskie dzieło w 1965r. zostali uhonorowani przez Instytut Yad Vashem medalem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

Willa bez większego uszczerbku przetrwała wojnę. Obecnie została zrewitalizowana, przywrócono w niej międzywojenny wystrój, a pamiątkowe fotografie przypominają pracę Jana Żabińskiego, jako wieloletniego dyrektora warszawskiego zoo. Natomiast zaadaptowane piwnice, obrazują miejsce przechowywania Żydów, a cała willa stała się możliwym do zwiedzania świadkiem bohaterskiej postawy państwa Żabińskich podczas wojny. Ekspozycję uzupełniają wkomponowane efekty dźwiękowe i wizualne pozwalające głębiej przeżyć i zrozumieć losy prześladowanych.

d33lcfk

Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie został założony 11 marca 1928 roku. Jego powierzchnia to blisko 40 ha. Warszawskie zoo ma w swojej kolekcji ponad 3,5 tys. zwierząt przedstawicieli ponad 500 gatunków, w tym około 40 objętych programem ochrony gatunków zagrożonych tzw. EEP. Od wielu lat zoo należy do Światowego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (WAZA) oraz Europejskiego Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA). Warszawskie zoo jest czynne we wszystkie dni roku, zawsze od godziny 9.00.

Niedawno swoje urodziny obchodził również mieszkaniec zoo nosorożec indyjski Jacob , a żyrafek Gortat świętował dwa metry i trzy miesiące.

d33lcfk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33lcfk