Trwa ładowanie...

Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki. Koncert na pl. Piłsudskiego

"Przekrój pokoleniowy jest ogromny. To wydarzenie, które gromadzi bardzo liczną i różnorodną publiczność".

Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki. Koncert na pl. Piłsudskiego
d1bm3al
d1bm3al

"Pałacyk Michla" czy "Warszawskie dzieci" to niektóre z utworów, jakie warszawiacy - wspomagani przez profesjonalnych muzyków - będą mogli zaśpiewać podczas koncertu piosenek powstańczych w poniedziałek o godz. 20. na stołecznym pl. Piłsudskiego. Koncert będzie częścią obchodów 72. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego.

- Organizujemy wspólne śpiewanie piosenek powstańczych już od 10 lat. Początkowo gromadziło ono tylko kilkaset osób. W tej chwili nasza akcja muzyczna rozrosła się do naprawdę imponujących rozmiarów. Publiczność to ok. 30 tys. osób plus jak się ocenia ok. 2 mln, które miały możliwość obejrzenia imprezy za pośrednictwem telewizji. Nasza publiczność jest więc z roku na rok coraz większa - powiedziała Justyna Rudkowska, szefowa działu edukacji kulturalnej Instytutu Stefana Starzyńskiego, oddziału Muzeum Powstania Warszawskiego, organizującego imprezę.

Śpiewnik z tekstami utworów

Jak zaznaczyła, koncert "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki" to wydarzenie "naprawdę niesamowite", bo zgromadzeni mieszkańcy wspólnie śpiewają piosenki powstańcze. Specjalnie na tę okazję zostanie także przygotowany śpiewnik z tekstami utworów. Będą one również wyświetlane na telebimach rozstawionych na pl. Piłsudskiego.

Podczas koncertu będzie można zaśpiewać popularne piosenki z okresu powstania warszawskiego, takie jak "Warszawskie dzieci", "Pałacyk Michla", "Warszawianka", "Sanitariuszka Małgorzatka" czy "Warszawo ma". - To utwory bardzo lubiane przez publiczność, która w większości zna już na pamięć ich teksty. To naprawdę niezwykłe zjawisko, bo podczas naszego koncertu zapada akurat zmierzch i wyjątkowy efekt daje wtedy ta jedność ludzi we wspólnym śpiewie - zaakcentowała Rudkowska.

d1bm3al

Wszystkie pokolenia śpiewają powstańcze piosenki

Podkreśliła, że w koncercie biorą udział zarówno całe rodziny, jak ludzie młodzi, starsi oraz sami powstańcy. - Przekrój pokoleniowy jest ogromny. To wydarzenie, które gromadzi bardzo liczną i różnorodną publiczność - mówiła szefowa działu edukacji kulturalnej.

Śpiewających jak co roku będą wspierać profesjonalni muzycy. - Kierownikiem muzycznym i dyrygentem będzie Andrzej Borzym jr. Wśród wokalistów mamy w tym roku Klementynę Umer, Piotra Pierona i Wojciecha Myrczeka. Towarzyszyć im ma również zespół męski Gregorianum oraz Chór Warszawiaków. To ok. 50 osób, które już od trzech lat wspólnie z nami śpiewają podczas tego wydarzenia. Przede wszystkim jednak najważniejsze będą rzesze warszawiaków, które śpiewają razem z wykonawcami i z roku na rok jest ich coraz więcej - dodała Rudkowska.

(Autor: iTVP)

d1bm3al

* TUTAJ znajda Państwo informację o utrudnieniach w związku z uroczystościami upamiętniającymi kolejną rocznicę wybuchu powstania warszawskiego.*

Powstanie warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po Powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

Źródło: (PAP/YT)

d1bm3al
d1bm3al
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1bm3al