Trwa ładowanie...

Warszawa nie zostanie Europejską Stolicą Zieleni. "Pijar nie przykryje rzeczywistego obrazu"

"Prestiżowa porażka miasta"

Warszawa nie zostanie Europejską Stolicą Zieleni. "Pijar nie przykryje rzeczywistego obrazu"
d23w3g0
d23w3g0

Stuprocentowe oczyszczanie ścieków, niskoemisyjny transport publiczny czy unikalna różnorodność flory i fauny to tylko niektóre atuty pozwalające Warszawie pretendować do tytułu Zielonej Stolicy Europy w 2018 r. Stolica w październiku 2015 roku złożyła wniosek do Komisji Europejskiej w tej sprawie. Komisja ogłosiła właśnie wyniki. Stolicy nie ma na liście.

- W ostatnich latach wkładamy wiele pracy w to, aby Warszawa była miastem czystym, ekologicznym, dobrym do codziennego życia dla każdego mieszkańca. Przyznanie Warszawie tytułu Zielonej Stolicy Europy będzie dla nas zaszczytem i jednocześnie potwierdzeniem, że nasze działania idą w dobrym kierunku – mówił podczas składania wniosku Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy. Cóż więc sie stało?

- Pijar nie przykryje rzeczywistego obrazu polityki miasta względem natury: smog, zabudowa terenów zielonych i klinów napowietrzających, masowa wycinka drzew, wszechobecny beton - komentują aktywiści Z Miasto Jest Nasze. - Widzimy to my, widzi to Europa. Mamy nadzieję, że ta prestiżowa porażka skłoni władze, by zmieniły swoje podejście do ochrony środowiska i naszego zdrowia - podsumowuje MJN.

Warszawa, największe i najludniejsze miasto w Polsce, jest obok Berlina i Sztokholmu jedną z niewielu stolic europejskich, w której lasy znajdują się w granicach miasta i zajmują znaczne obszary. Obecnie lasy w Warszawie rozciągają się na powierzchni około 8100 hektarów, co stanowi 15% powierzchni miasta.

d23w3g0

Alert II stopnia

Urzędnicy podkreślają jednak, że w 2016 roku w większości miast na Mazowszu zostaną przekroczone dopuszczalne normy substancji szkodliwych w powietrzu. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego twierdzi, że "mogą występować dni, w których należy unikać wychodzenia na zewnątrz". Dotyczy to zwłaszcza osób z tzw. grupy wrażliwej (np. z chorobami płuc) oraz aktywnie uprawiających sport.

Zwiększone będzie przede wszystkim stężenie: benzopirenu, pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 i dwutlenku azotu. Dlatego został już wydany Alert I stopnia. Specjaliści przekazują, że na zanieczyszczenie powinni zwracać szczególną uwagę: kobiety w ciąży, dzieci, seniorzy, alergicy oraz osoby z chorobami układu krążenia. Zaleca się im ograniczenie czasu spędzanego na wolnym powietrzu.

Urzędnicy tłumaczą, że warto samemu starać się poprawić ten stan rzeczy, choćby przez korzystanie z komunikacji miejskiej, a nie samochodu. Jeśli chodzi o zanieczyszczenie to w zależności od jego poziomu, występują cztery Alerty. W 2016 roku na Mazowszu prognozowane jest przekroczenie Alertów I i II stopnia.

Na liście kandydatów do Zielonej Stolicy Europy znalazły się holenderskie ‘s-Hertogenbosch i Nijmegen, szwedzka Umeå, Cornellà de Llobregat (Hiszpania), Galway (Irlandia) oraz fińskie Mikkeli.

d23w3g0
d23w3g0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23w3g0