Trwa ładowanie...
ekologia
Luiza Poreda
25-08-2012 14:47

Warszawa chce być zieloną stolicą

Rosną szanse Warszawy w rywalizacji o siedzibę Zielonego Funduszu Klimatycznego

Warszawa chce być zieloną stolicą
d2i0mzl
d2i0mzl

Warszawa rywalizuje o lokalizację siedziby Zielonego Funduszu Klimatycznego (Green Climate Fund - GCF) z pięcioma konkurentami: Bonn (Niemcy), Mexico City (Meksyk), Windhoek (Namibia), New Songdo City (Republika Korei) i Genewa (Szwajcaria). Prezentacje miast są częścią trwających właśnie w Genewie obrad zarządu Funduszu, który następnie zarekomenduje konferencji Stron UNFCCC miasto do zatwierdzenia. Zwycięzca zostanie ogłoszony podczas kolejnej Konferencji klimatycznej ONZ w Doha, w grudniu tego roku.

Wśród najważniejszych atutów Warszawy jej przedstawiciele z Wiceprezydentem Michałem Olszewskim wskazywali w Genewie m.in.: dogodne położenie w centrum Europy, wysoki poziom bezpieczeństwa i standard życia przy niskich kosztach utrzymania, rozwiniętą infrastrukturę, w tym dwa lotniska obsługujące połączenia międzynarodowe oraz dostępność wykształconych kadr. Warszawa od lat angażuje się także w działania na rzecz podniesienia efektywności energetycznej oraz działania na rzecz ochrony klimatu. Stolica nie tylko spełnia wszelkie wymogi formalne stawiane miastom-kandydatom, ale oferuje dużo więcej – stabilny system gospodarczy i bankowy, reprezentacyjną lokalizację oraz bogatą ofertę kulturalną dla pracowników GCF.

- Przez kolejne tygodnie Polska i Warszawa nadal będą obecne ze swoją ofertą w najważniejszych miejscach, gdzie prowadzi się negocjacje klimatyczne. Mam nadzieję, że w ten sposób wszyscy poznają propozycję zlokalizowania Funduszu w stolicy Polski i wielu zechce wybrać naszą kandydaturę. Zależy nam, żeby o klimat i środowisko dbać wszędzie i solidarnie. Polska jest przykładem udanej transformacji społecznej, politycznej, gospodarczej i ekologicznej. Chcemy się podzielić naszymi pozytywnymi doświadczeniami z innymi krajami, przede wszystkim krajami rozwijającymi się – mówi wiceminister środowiska, Beata Jaczewska.

- Uważam, że Warszawa jest najlepszym miejscem do zlokalizowana tego typu instytucji, nie tylko z uwagi na dogodne warunki życia i poziom bezpieczeństwa, ale również z uwagi na aktywność władz miasta w zakresie polityki ochrony klimatu i zachowania dziedzictwa przyrodniczego – dodaje Michał Olszewski, Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy.

d2i0mzl

Zielony Fundusz Klimatyczny powstał jako instrument finansowy Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (United Nations frxxxamework Convention on Climate Change – UNFCCC). Jego głównym zadaniem jest zapewnienie sprawnej realizacji projektów realizowanych w krajach rozwijających się na rzecz ograniczania emisji gazów cieplarnianych. Przewiduje się, że do 2020 roku wartość wspieranych przez Fundusz projektów osiagnie co najmniej 100 mld dolarów.

d2i0mzl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2i0mzl