Trwa ładowanie...

W Warszawie powstanie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL

Będzię się ono znajdować w dawnym, komunistycznym więzieniu na Mokotowie.

W Warszawie powstanie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL
d1njbt3
d1njbt3

Akt utworzenia Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w areszcie śledczym na warszawskim Mokotowie podpisał w poniedziałek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, w obecności prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

- Zebraliśmy się tutaj dla rozpoczęcia bardzo ważnego dzieła, które ma służyć umacnianiu pamięci, oddaniu czci tym, którzy walczyli za ojczyznę, i które ma jednocześnie służyć kształtowaniu świadomości Polaków, która dzisiaj jest często niepełna, ułomna, bo przez wiele dziesięcioleci historia polskiej walki o wolność po 1945 roku była w niemałej mierze zapomniana, a jeśli była przedstawiana, to w sposób całkowicie nieprawdziwy, opaczny, znaki wartości były przesunięte - podkreślił Kaczyński w przeddzień Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

Jak powiedział, "ci, którzy walczyli o wolność, byli przedstawiani jako jej wrogowie, przestępcy, bandyci, a ci, którzy wolność zwalczali, którzy niszczyli, zniewalali polski naród, byli prezentowani jako obrońcy dobra, niekiedy wręcz jako bohaterowie". Prezes PiS wyraził nadzieję, że z czasem cały budynek dawnego więzienia mokotowskiego stanie się muzeum służącym pamięci, edukacji, kształtowaniu świadomości i badaniom.

Najważniejszym miejscem w Muzeum Żołnierzy Wyklętych będzie "Pałac Cudów" - owiany złą sławą Pawilon D.

d1njbt3

— Min. Sprawiedliwości (@MSGOVPL)

- Żołnierze wyklęci przez blisko pół wieku przedstawiani byli jako bandyci, tak piętnowała ich władza komunistyczna i tak opisywali ich ludzie złej woli, którzy chcieli fałszować prawdę historyczną - mówił minister Ziobro. Jak zaznaczył, za poświęcenie i przelaną krew spotykało ich zło, krzywda i zacieranie pamięci. 1 marca 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostało rozstrzelanych siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" obchodzony jest 1 marca.

d1njbt3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1njbt3