Trwa ładowanie...

W Muzeum Powstania Warszawskiego zagrają Koncert Niepodległości „Rok 1980”

Wstęp jest wolny, ale liczba miejsc ograniczona.

W Muzeum Powstania Warszawskiego zagrają Koncert Niepodległości „Rok 1980”
d1nmc0u
d1nmc0u

*11 listopada 2015 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się VII Koncert Niepodległości, pt. „Rok 1980”. W repertuarze Koncertu znajdą się utwory towarzyszące Polakom przez całą dekadę lat 80. Będą to zarówno utwory historyczne, które w latach osiemdziesiątych nabrały nowego znaczenia jak „Rota” oraz „My, Pierwsza Brygada”, jak i pieśni z reper­tuaru polskich bardów: Przemysława Gintrowskiego, Jacka Kaczmarskiego i Andrzeja Garczarka. *

Inspiracją dla tegorocznego koncertu jest 35 rocznica wydarzeń lipca i sierpnia 1980, które przyczyniły się do przełomu politycznego i gospodarczego w Europie Środkowo Wschodniej. W trakcie narracji podkreślimy zarówno pionierską rolę strajków 1980 roku, jak i wydarzenia lat 1981-1989. W repertuarze Koncertu znajdą się utwory towarzyszące Polakom przez całą dekadę lat 80., zaś tematem prozatorskiej narracji będą często nieznane losy bohaterów tamtych lat.

Narracje poświęcimy nie tylko ludziom, którzy tworzyli naszą historię współczesną, ale także niemym i nietypowym bohaterom drugoplanowym jak opornik, ramka, La Bomba, Gruba Berta czy Gadała. Kim, a właściwie czym, były opowiemy w trakcie narracji Koncertu Niepodległości. Podkreślimy także rolę dziedzictwa Armii Krajowej i etosu Powstania Warszawskiego, które ukształtowały patriotyzm i postawy powojennych pokoleń Polaków, bezpośrednio przyczyniając się do przełomu lat 80.

W ciągu 7 lat pracy nad Koncertem Niepodległości, jego twórcy wypracowali swój własny styl muzyczny, który nazywają muzyką hybrydową. Łączy on oryginalne brzmienia dawnych hymnów i pieśni, z nowoczesnymi aranżacjami i kompozycjami instrumentalnymi, wykorzystującymi elementy klasyki, elektroniki, rocka alternatywnego i progresywnego, jazzu, bluesa, poezji śpiewanej, a także nagrania archiwalne oraz odgłosy natury.

d1nmc0u

Koncert Niepodległości to blisko 80 hybrydowych aranżacji utworów historycznych oraz kompozycji współczesnych. Łącznie w realizacji projektu wzięło już udział około 400 osób, z tego ponad 100 profesjonalnych artystów z Polski i z zagranicy. Dotychczasowa widownia Koncertu Niepodległości liczy już blisko 5000 osób. Twórcy Koncertu Niepodległości: Ola Turkiewicz, dyrektor muzyczny, polsko-kanadyjska wokalistka jazzowa i kompozytorka Jacek „Wiejski” Górski, producent, reżyser, scenarzysta.

W tym roku prozatorską narrację wydarzenia poprowadzi aktor Antoni Pawlicki.
W koncercie wystąpią wokaliści Ola Turkiewicz oraz Grzegorz Wilk, którym towarzyszyć będą: Marcin Riege (fortepian i instrumenty klawiszowe), Krzysztof Kowalewski (gitara), Robert Murakowski (trąbka), Marcin Janiszewski (akordeon i instrumenty klawiszowe), Wojciech Hartman (skrzypce), Marcin Ritter (bas), Przemek Kuczyński (perkusja) oraz sekcja smyczkowa w składzie: Marta Zalewska (I skrzypce); Aleksandra Nikiel (I skrzypce); Monika Kos-Nowicka (II skrzypce), Aleksandra Jarosińska (II skrzypce); Sergiusz Pinkwart (altówka); Agnieszka Zagroba-Klahs (altówka) i Marzena Masłowska (wiolonczela).

Bezpłatne wejściówki będzie można pobrać na stronie www.koncertniepodleglosci.pl albo profilu społecznościowym Koncert Niepodległości. Liczba miejsc jest ograniczona.

d1nmc0u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1nmc0u