Tour de Pologne. Pierwszy etap w Warszawie za nami

Kwiatkowski dojechał do mety na dziewiątym miejscu

dxltnv1
dxltnv1

Kolarze przejechali przez Warszawę łącznie 122 km. Meta pierwszego etapu została ulokowana na pl. Teatralnym, na którą jako pierwszy dojechał Marcel Kittel (Giant Alpecin). Dzięki temu wywalczył sobie pozycję lidera wyścigu. Michał Kwiatkowski (Etixx – Quick Step), aktualny mistrz świata, tracąc do niego dziesięć sekund, skończył wyścig na dziewiątym miejscu. Jest tym samym najwyżej sklasyfikowanym Polakiem.

- Mogę tylko pozytywnie myśleć o tym, jak się będę czuł na następnych etapach, bo dzisiaj kibice dostarczali mi mnóstwo sił i energii. Dzięki temu na końcówce mogłem nie stracić cennych sekund, które tak liczą się do klasyfikacji generalnej. Dziś trzeba było uważać, żeby dobrze ustawić się w grupie, zwłaszcza przed podjazdem na ulicy Karowej, ale moje grupa bardzo mi pomogła i dzięki temu skończyłem etap na wysokiej pozycji – mówił tuż po wyścigu Michał Kwiatkowski.

1. Tour de Pologne rozpoczął się wczoraj od uroczystej ceremonii na błoniach PGE Narodowego z udziałem premier Ewy Kopacz, prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, ministra sportu Adama Korola i dyrektora generalnego Lang Team Czesława Langa. To nie pierwszy raz, kiedy tak prestiżowy wyścig kolarski startuje właśnie ze stolicy.

To największa i najbardziej prestiżowa cyklicznie organizowana impreza sportowa w Polsce. Nasz narodowy wyścig kolarski posiada wieloletnią i niezwykle bogatą tradycję. Pierwsza edycja odbyła się we wrześniu 1928 roku pod nazwą „I Kolarski Bieg Dookoła Polski”. Zorganizowało ją Towarzystwo Cyklistów w Warszawie oraz Przegląd Sportowy. Trasa liczyła osiem etapów o łącznej długości 1491 kilometrów. Na starcie stanęło 71 kolarzy, a zwycięzcą został Feliks Więcek.