Trwa ładowanie...

Testy na HIV przed warszawskimi uczelniami

Przy dwóch warszawskich uczelniach wyższych staną mobilne punkty edukacyjno-profilaktyczne

Testy na HIV przed warszawskimi uczelniami
d4q5mt5
d4q5mt5

HIV jest obecnie poważnym problemem przede wszystkim ludzi młodych. Aż 58 proc. osób, które uległy zakażeniu, nie ukończyło 29 roku życia.

Przed Politechniką Warszawską i SGGW staną "Safer Point" - mobilne punkty edukacyjno-profilaktyczne, w których będzie można porozmawiać o profilaktyce oraz bezpłatnych i anonimowych testach w kierunku HIV. To w ramach kampanii promującej profilaktykę oraz testowanie się w kierunku HIV.

Namiot „Safer Point” stanie w środe 6 listopada 2013 roku na Placu Politechniki przed wejściem głównym do gmachu Politechniki Warszawskiej. Zespół ze Zjednoczenia „Pozytywni w Tęczy”: diagnosta, dwóch certyfikowanych doradców, trzech edukatorów i koordynator zadania - będzie w nim dyżurować od godziny 11:00 do 15:00.

We wtorek 19 listopada namiot pojawi się na terenie Kampusu SGGW, przy głównym wejściu, od ulicy Nowoursynowskiej. Czynny będzie od godziny 13:00 do 17:00. W namiotach każdy będzie mógł odbyć anonimową i bezpłatną konsultację ze specjalistą ds. HIV, a także dowiedzieć się czym są ryzykowne zachowania seksualne, które są bardziej niebezpieczne niż inne i jak zminimalizować lub choćby ograniczyć zagrożenie.

d4q5mt5

Promowane będą także tzw. szybkie testy na HIV dostępne w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym przy ul. Jagiellońskiej 34 w Warszawie. Dzięki nim wynik badania otrzymuje się już po 30 minutach. Nie trzeba więc czekać i denerwować się przez dobę, jak to jest przy tradycyjnych testach.

„Według szacunków UNAIDS, każdego dnia na świecie zakaża się HIV ok. 14 tys. osób. Ponad 50 proc. zakażeń dotyczy osób między 16 a 24 rokiem życia. Wierzę, że kampania skierowana do studentów ma szansę poprawić te smutne statystyki w Polsce, a przynajmniej w Warszawie. W końcu ograniczenie ryzykownych zachować seksualnych w dobie ogólnodostępnych prezerwatyw nie powinno być dla młodzieży problemem. No a jeśli już do ryzykownego zachowania doszło, każdy powinien wiedzieć, że test na HIV może ochronić go przed AIDS i w efekcie uratować mu życie. Leki, dzięki którym z wirusem można normalnie żyć wiele lat, są przecież w Polsce dzięki staraniom Krajowego Centrum ds. AIDS bezpłatne i dostępne dla każdego - powiedział Michał Kaźmierski, dyrektor generalny Gilead Sciences, inicjator programu Pozytywnie Otwarci.

d4q5mt5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4q5mt5