Trwa ładowanie...

Studenci z Politechniki Warszawskiej budują kolejnego satelitę!

Będzie przesyłać zdjęcia Ziemi z kosmosu, a także moment rozłożenia swojego żagla na orbicie!

Studenci z Politechniki Warszawskiej budują kolejnego satelitę!
d47kedk
d47kedk

Satelita PW-Sat2, nad którym pracują studenci ze Studenckiego Koła Astronautycznego przy Politechnice Warszawskiej będzie następcą pierwszego polskiego satelity studenckiego - PW-Sat, który na orbitę został wyniesiony 13 lutego 2012 roku.

Urządzenie, budowane przez studentów ma szansę wyruszyć w podróż kosmiczną już w 2015 r. Będzie przesyłać zdjęcia Ziemi z kosmosu, a także moment rozłożenia swojego żagla na orbicie.

PW-Sat2, będzie miał wymiary ok. 10x10x20cm i dwukrotnie większą objętość i masę niż poprzednik. Zostanie wyposażony w kamery. Jedna z nich skierowana będzie na Ziemię (dzięki czemu będzie można uzyskać pierwsze zdjęcia naszej planety zrobione z polskiego satelity). Druga kamerka nagrywać będzie za to moment otwarcia żagla.

PW-Sat2 będzie też wyposażony w czujnik słoneczny. Satelita będzie też miał otwierane panele słoneczne, które dostarczać mu będą energii, a także układ sterowania, dzięki któremu będzie mógł się obracać. Zadaniem PW-Sat2 jest przetestowanie dwóch innowacyjnych rozwiązań technologicznych - systemu deorbitacji i czujnika słonecznego. - Koncepcja systemu deorbitacji została opracowana już przy pierwszym projekcie PW-Sata w 2004 roku. - mówią studenci - Tym razem system deorbitacji jest inny niż w poprzedniej wersji lotnej, gdzie mie liśmy strukturę ogona. System deorbitacyjny PW-Sat2 będzie zawierać w strukturze przypominającej żagiel, druty z pamięcią kształtu i folii mylarowej. Brzmi to zupełnie kosmicznie.

d47kedk

Niestety, pojawiają się też problemy natury finansowej. Pierwszy satelita został wysłany w przestrzeń kosmiczną za darmo, bowiem studenci wygrali konkurs na satelity studenckie. Za start PW-Sat2 trzeba będzie zapłacić ok. 200 tys. euro.

d47kedk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47kedk