Trwa ładowanie...

"Spacerniak 81" na rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Zapisy do 2 grudnia

Gra miejska "Spacerniak 81" rozpocznie się w więzieniu na Białołęce, gdzie w czasie stanu wojennego internowani byli opozycjoniści.

"Spacerniak 81" na rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Zapisy do 2 grudnia
d2uo6i4
d2uo6i4

Do 2 grudnia można zgłaszać się do gry miejskiej "Spacerniak 81". Gra odbędzie się w Warszawie w ramach obchodów 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Jej organizatorami są: Instytut Pamięci Narodowej, Stowarzyszenie Wolnego Słowa, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL oraz Fundacja Odpowiedzialność Obywatelska.

Dariusz Gałaszewski z warszawskiego oddziału IPN wyjaśnia, że celem gry jest odwiedzenie i poznanie historycznych miejsc dla stolicy, związanych z tragicznymi wydarzenia stanu wojennego. Gra rozpocznie się w więzieniu na Białołęce, gdzie w czasie stanu wojennego internowani byli opozycjoniści.

Uczestnicy w 5-10 osobowych grupach dotrą do Muzeum księdza Popiełuszki przy kościele świętego Stanisława Kostki, na ulicę Jezuicką przed tablicę upamiętniającą Grzegorza Przemyka, do Izby Pamięci Pułkownika Kuklińskiego, na plac Piłsudskiego, ulicę Mokotowską - pierwszą siedzibę Regionu Mazowsze NSZZ "Solidarność", Areszt Śledczy Warszawa Mokotów przy Rakowieckiej, gdzie powstaje Muzeum Żołnierzy Wyklętych Więźniów Politycznych PRL.

W trakcie gry, jej uczestnicy wcielą się w role działaczy opozycji antykomunistycznej, a zadania jakie czekają na graczy związane będą z różnymi formami działalności antyreżimowej. W każdym punkcie gry uczestnicy otrzymają pamiątki związane z najnowszą historią Polski. Na trasie gry, napotkają grupy rekonstrukcyjne, które będą odtwarzać działania milicji i ZOMO w okresie stanu wojennego.

d2uo6i4

Chętni do udziału w grze muszą pobrać karty uczestnika ze strony internetowej warszawskiego oddziału IPN, wypełnić je i przesłać do 2 grudnia na adres muzeum@sw.gov.pl

Gra odbędzie się 10 grudnia, na 3 dni przed 35. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego, który miał na celu stłumienie demokratycznych procesów, zniszczenie "Solidarności" oraz umocnienie komunistycznych władz. Stan wojenny zniesiono 22 lipca 1983 roku. W trakcie jego trwania z rąk milicji i SB zginęło około 100 osób.

Źródło: IAR

Oprac. Karolina Pietrzak

d2uo6i4
d2uo6i4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2uo6i4