Trwa ładowanie...

Sejm uchwalił ustawę dotyczącą nieruchomości objętych tzw. dekretem Bieruta

Warszawa długo czekała na tą decyzję. Teraz miasto otrzyma możliwość pierwokupu gruntu od nabywcy danego roszczenia

Sejm uchwalił ustawę dotyczącą nieruchomości objętych tzw. dekretem Bieruta
d3it04t
d3it04t

Dekret Bieruta wydany w październiku 1945r. zakładał, że wszystkie grunty znajdujące się w granicach miasta w okresie przedwojennym przechodziły na jego własność. Miało to docelowo ułatwić odbudowę zniszczonej Warszawy. W rezultacie doprowadziło jednak do sytuacji, w której kancelarie prawne wykupują roszczenia do nieruchomości od byłych właścicieli, a następnie zarabiają na tym duże pieniądze.

Miasto nie miało do tej pory realnej szansy na wykup , a wiele budynków użyteczności publicznej mogło przejść w niepowołane ręce. Na przykład osoba prywatna miała możliwość dochodzenia zwrotu nieruchomości, w której aktualnie znajduje się szkoła czy przedszkole, a następnie rozporządzania nią wedle własnej koncepcji. Zachodziła więc realna obawa o likwidację takich placówek.

Na szczęście parlament w czwartek uchwalił ustawę , dzięki której miasto stołeczne Warszawa zyska szansę pierwokupu gruntu od nabywcy danego roszczenia, dzięki dwustronnie ustalonej kwocie. Będzie to możliwe, ponieważ wszelkie umowy zyskają już notarialny charakter. Uniknie więc na przykład spekulowania ważnymi ze społecznego punktu widzenia, instytucjami i placówkami. Ponadto, jeśli właściciel gruntu albo nieruchomości przez kilkadziesiąt lat nie da znaku życia, nie odpowiadając przy tym przez pół roku na wezwanie władz, nieruchomość przejdzie na własność miasta . Nowelizację ustawy poparło 283 posłów, sprzeciwił się 1, przy 153 głosach wstrzymujących.

d3it04t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3it04t