Trwa ładowanie...

Rząd przekaże środki na wykup siedziby Centrum Badań Kosmicznych przy Bartyckiej

Decyzja w tej sprawie już zapadła.

Rząd przekaże środki na wykup siedziby Centrum Badań Kosmicznych przy Bartyckiej
d2i0mzl
d2i0mzl

Premier Beata Szydło wyasygnowała 5 mln zł na wykup siedziby Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie. Informację przekazał PAP w czwartek resort nauki. - Na wniosek ministerstwa nauki 9 grudnia Premier Beata Szydło przekazała środki na wykup nieruchomości przy Bartyckiej. Cieszymy się, że pracownicy CBK będą mieć stałą siedzibę. Ich praca z całą pewnością wpłynie na zwiększenie konkurencyjności polskiego przemysłu kosmicznego i jego dalszy rozwój - napisał w środę minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Pieniądze mają pomóc w wykupieniu gruntów CBK PAN przy ulicy Bartyckiej. Centrum, podobnie jak sąsiadujące z nim Centrum Astronomiczne im. M. Kopernika PAN (CAMK PAN), miały stracić swoje grunty w Warszawie po wyrokach sądu. Właściciele ziemi żądali opłat, na które instytutów nie było stać.

Centrum zyskało czas i nadzieję

Źródło problemów tkwi w latach 70-tych, kiedy powoływano oba instytuty. PAN dostawała wówczas w darze od władz pałace, nieruchomości czy działki. Kwestie własności majątków bywały nieuregulowane. Obecnie dawni właściciele dochodzą w sądach swoich praw do majątków i często te procesy wygrywają. - Fundusze zostaną przekazane CBK PAN tuż po tym, jak wpłyną na rachunek ministerstwa. W tym celu minister finansów, na wniosek ministra nauki i szkolnictwa wyższego, dokona odpowiednich zmian w budżecie - poinformowało PAP w czwartek biuro prasowe Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

- Dla nas to świetna wiadomość. Problem trwa już od jakiegoś czasu, szukaliśmy środków na jego rozwiązanie. To pozwoli nam spłacić pierwszy dług po wyroku sądowym - powiedział w rozmowie z PAP wiceprezes PAN prof. Paweł Rowiński. Dodał, że dotychczasowe zobowiązania finansowe Akademia musi spłacić do końca grudnia. Jak wynika z przesłanej informacji, w kosztach wykupu budynku będzie partycypować również Polska Akademia Nauk. Deklarację taką złożył wcześniej prezes PAN. Potwierdził to prof. Rowiński. Zapewnił, że PAN przygotowuje się do rozwiązywania kolejnych problemów związanych z własnością gruntów. - Sprawy są w toku, przygotowujemy się, że w przyszłości pojawią się kolejne długi. Teraz jednak zyskaliśmy czas niezbędny na sprzedaż innych gruntów i uzyskanie środków, które pozwolą uregulować problem - powiedział.

d2i0mzl

Zagrożenie likwidacją wciąż istnieje

- Wspólnie damy radę, aby załatwić problem CBK tak, by zniknęło zagrożenie jego ewentualnej likwidacji. To świetny instytut - dodał wiceprezes. Grunty przy ul. Bartyckiej nr 18 i 18A w Warszawie są podzielone na kilka działek. Są one naprzemiennie własnością skarbu państwa oraz prywatnych właścicieli, wpisanych do ksiąg wieczystych. Powierzchnia terenu objętego roszczeniami i niezbędnego dla obu instytutów wynosi kilkanaście tys. m kw. Trzy lata temu zapadł pierwszy wyrok, na mocy którego właściciele zażądali zwrotu terenu, na którym stoją dwa skrzydła budynku CBK PAN z laboratoriami. Instytut płacił im wysoki czynsz. Władze instytutu chciały oddać właścicielom teren i rozebrać stojące tam skrzydła budynku, a specjalistyczne laboratoria przenieść do kontenerów.

MNiSW poinformowało PAP, że środowa decyzja premier dotyczy wyłącznie CBK PAN. - Centrum Badań Kosmicznych jest jedyną instytucją, która wystąpiła do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie uzyskania środków z ogólnej rezerwy budżetowej - przekazało biuro prasowe resortu nauki. - Nasz problem pozostaje - przyznał w czwartek w rozmowie z PAP dyrektor CAMK PAN, prof. dr hab. Piotr Życki. Dodał, że CAMK i inny fragment CBK są położone na innym obszarze gruntu, co do którego również pojawiły się roszczenia, ale nie było jeszcze wyroku sądu. - Konieczność rozwiązania naszego problemu pojawi się dopiero po zapadnięciu odpowiedniego wyroku - wyjaśnił.

d2i0mzl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2i0mzl