Trwa ładowanie...

Rusza projekt „Zakłady. Ursus 2014”

Parada traktorów, kongres rysowników, plenerowe kino ursuskie, gry miejskie i inne atrakcje - już niedługo cykl wydarzeń artystyczno-społecznych na terenach dawnych Zakładów Przemysłu Ciągnikowego w Ursusie

Rusza projekt „Zakłady. Ursus 2014”
d10ue5m
d10ue5m

Parada traktorów, kongres rysowników, plenerowe kino ursuskie, gry miejskie i inne atrakcje. Wkrótce rusza cykl wydarzeń artystyczno-społecznych na terenach dawnych Zakładów Przemysłu Ciągnikowego w Ursusie, nakierowany na podjęcie dialogu z historią i tożsamością dzielnicy, zintegrowanie jej mieszkańców oraz zaznajomienie innych warszawiaków z przeszłością i współczesnością terenów byłych ZPC Ursus.

Projekt „Zakłady. Ursus 2014” jest kontynuacją działań zainicjowanych na terenie Ursusa w zeszłym roku przez artystkę Jaśminę Wójcik. Pomysłodawcy pragną skupić się na tym, co ważne dla mieszkańców dzielnicy i uczynić ich oczekiwania i pragnienia bardziej widocznymi za pomocą narzędzi takich jak: sztuka w przestrzeni, interwencje artystyczno-teatralne, performens, akcje, gry plenerowe etc., mając nadzieję na przyczynienie się do budowania więzi sąsiedzkich i ocalenie pamięci o Zakładach Ursus.

Pierwsze działania w ramach „Zakładów. Ursus 2014” będą miały miejsce już w Dzień Dziecka 1 czerwca. Zapraszamy dzieci do parku Hassów przy ulicy Wojciechowskiego, gdzie odbędą się warsztaty „Powitanie traktorów w fabryce” (prowadzone przez Jaśminę Wójcik i Igora Stokfiszewskiego), podczas których najmłodsi mieszkańcy dzielnicy będą mogli przygotować modele tekturowych traktorów, którymi powitają w Ursusie paradę ciągników 14 czerwca - mówią organizatorzy.

ZAKŁADY. URSUS 2014

13–15 czerwca 2014
Warszawa–Ursus
// tereny dawnych Zakładów Przemysłu Ciągnikowego w Ursusie

d10ue5m

Wspólne malowanie w plenerze, parada traktorów, spacer pełen wspomnień, kolacja i kino na świeżym powietrzu – to niektóre z atrakcji, jakie czekają nas podczas trzydniowego pikniku przy ul. Posag 7 Panien – w samym sercu ZPC Ursus. Patrząc w przeszłość, podejmijmy dialog z tożsamością dzielnicy. Rozmawiając o współczesności, podzielmy się swoimi troskami. Dyskutując o przyszłości wspólnie wyjdźmy jej naprzeciw.

13 CZERWCA, PIĄTEK

godz. 14.00–21.00 // Energetyka Ursus, ul. Posag 7 Panien 27
KONGRES RYSOWNIKÓW W URSUSIE
Inauguracja trzydniowej akcji wspólnego malowania w plenerze, zrodzonej z przekonania Josepha Beuysa, że „każdy jest artystą”. Zapraszamy wszystkich, by chwycili za pędzle i przelali swoje myśli, emocje, radości i nadzieje na płótno. Kongres Rysowników to plastyczne działanie integracyjne nastawione na twórczą ekspresję oraz rozmowę za pomocą barw, linii i kresek, na dialog poprzez nieskrępowaną wspólną kreację. Malowanie zainauguruje Paweł Althamer z Grupą Nowolipie, zaś na zakończenie akcji – w niedzielę 15 czerwca – każdy będzie mógł zabrać fragment wspólnego malowidła na pamiątkę. Ursuski Kongres Rysowników jest kolejną edycją działania, które – pod okiem artysty – odbyło się m.in. w Berlinie, Rzymie, Kijowie i Pekinie. Prowadzenie: Paweł Althamer, Agnieszka Szreder, Wojciech Kostrzewa, Wołodymyr Kuzniecow, Rafał Żwirek

godz. 14.00–21.00 // Energetyka Ursus, ul. Posag 7 Panien 27
PAMIĘTNIK MÓWIONY
Jeśli pragniesz, by Twoje wspomnienia stały się częścią historii mówionej dzielnicy Ursus, trwałym świadectwem pamięci o niezwykłym miejscu, jakim były i są Zakłady Przemysłu Ciągnikowego, odwiedź instalację Jaśminy Wójcik – interaktywne pomieszczenie rejestrujące głos. Zapraszamy osoby starsze, młodsze i najmłodsze, zakorzenione w Ursusie i nowo przybyłe. Razem stwórzmy Pamiętnik Mówiony Ursusa.Autorka: Jaśmina Wójcik

14 CZERWCA, SOBOTA

PARADA TRAKTORÓW
Plac Defilad – Ursus

d10ue5m

„Ursusy” wracają do macierzy. W świątecznym nastroju powitajmy ciągniki na Placu Defilad, towarzyszmy ich paradnemu przejazdowi ulicami stolicy, a następnie przyjmijmy je z radością w ursuskiej fabryce. Raz jeszcze dajmy się oczarować urokowi tych niezawodnych maszyn. Wytwory tysięcy rąk wciąż pracują, cieszą miłośników motoryzacji i rolników. Oddając cześć jednemu z najtrwalszych osiągnięć rodzimego przemysłu, oddajemy ukłon tysiącom robotników i robotnic, którzy przyczynili się do wielkości Ursusa.

godz. 10.00 –13.00 // Plac Defilad
Prezentacja różnych modeli ciągników marki Ursus, koncert Orkiestry Dętej Ziemi Mazowieckiej, warsztaty plastyczne dla dzieci, występ Krakowskiego Chóru Rewolucyjnego

godz. 13.00 // wyjazd
Parada Traktorów wyrusza z Placu Defilad i ul. Marszałkowską, Rondem Dmowskiego, Alejami Jerozolimskimi, ul. Popularną, Techników, Cegielnianą, Potrzebną, Świerszcza, Traktorzystów, Lalki, Gierdziejewskiego oraz Posag 7 Panien udaje się na teren Energetyki Ursus.

d10ue5m

godz. 14.30 // Energetyka Ursus, ul. Posag 7 Panien 27
Uroczyste przywitanie traktorów w Ursusie.

godz. 15:30–21.00 // Energetyka Ursus, ul. Posag 7 Panien 27
Pogadanki nt historii motoryzacji i przemysłu ciągnikowego, gry edukacyjne, wykłady poświęcone miejscu traktorów w kulturze. Wśród prelegentów znajdą się m.in. Józef Urbański i Agata Bobek

Uczestnicy Parady: Traktorzyści, Orkiestra Dęta Ziemi Mazowieckiej

d10ue5m

KONGRES RYSOWNIKÓW W URSUSIE i PAMIĘTNIK MÓWIONY
godz. 12.00–21.00 // Energetyka Ursus, ul. Posag 7 Panien 27
Dalszy ciąg wspólnego malowania i nagrywania wspomnień.

PLENEROWE KINO URSUSKIE
godz. 21.00-22.30 // Diamond Business Park Ursus, ul. Posag 7 Panien 1
Premiera pracy Jaśminy Wójcik „Ursus. Esej filmowy” oraz pokaz filmów krótkometrażowych związanych z historią dzielnicy.
Dzieło Jaśminy Wójcik jest nacechowaną emocjonalnie wizualną podróżą w głąb historii i współczesności ZPC. Artystka sięga po materiały archiwalne i zestawia je z teraźniejszymi wizerunkami Zakładów, by zadać pytania o historyczną ciągłość, dzieje kultury przemysłowej, ideę rozwoju i kształtowanie się zbiorowej tożsamości. Wójcik stworzyła osobisty, momentami melancholijny kolaż filmowy w oparciu o metodę found footage, który jednocześnie stawia nas wobec niebłahych pytań natury społecznej.
Obok pracy Jaśminy Wójcik, w Plenerowym Kinie Ursuskim obejrzymy filmy dokumentalne Kazimierza Karabsza („Krystyna M.” z roku 1973) oraz Ewy Pięty („Dziewczyna z plakatu” z r. 2001). Pierwszy opowiada historię młodej robotnicy z ursuskich zakładów, drugi losy Magdaleny Figur, której wizerunek zdobił m.in. propagandowy plakat z hasłem „Kobiety na traktory”. Obejrzymy również materiał reklamowy z roku 1980 pt. „Ursus to jest firma”.

15 CZERWCA, NIEDZIELA

KONGRES RYSOWNIKÓW W URSUSIE
godz. 12.00–21.00 // Energetyka Ursus, ul. Posag 7 Panien 27
Malowania ciąg dalszy.

d10ue5m

SPACER AKUSTYCZNY
godz. 12.00–14.30 // start: Ursus, ul. Traktorzystów 24
Spacer po dawnych terenach ZPC Ursus z towarzyszeniem opowieści byłych pracowników i pracownic fabryki jest podróżą sentymentalną, ale także spotkaniem ze współczesnością i przyszłością Zakładów. Rozpoczyna się w miejscu, gdzie w latach 20. ubiegłego wieku wybudowano pierwsze budynki ursuskiej fabryki, prowadzi przez jej część historyczną, aż po hale licencyjne, powstałe w latach 70. i współczesne przedsiębiorstwa. Punktem kulminacyjnym spaceru jest zwiedzanie muzeum historii Ursusa, mieszczącego się w budynku nr 270 należącym do Polskiego Holdingu Obronnego. W kolekcji znajdują się m.in. pierwszy polski ciągnik rolniczy wyprodukowany w 1922 r., motocykl Sokół 1000 z r. 1936 oraz kolejne modele „ursusów” produkowane w okresie powojennym. W trackie spaceru uczestnicy wysłuchają opowieści o historii fabryki, jej współczesnych dziejach i kierunkach rozwoju terenów byłych ZPC Ursus. Pierwszy Spacer Akustyczny odbył się 21 kwietnia 2013 r. i spotkał się z wielkim zainteresowaniem oraz przychylnością mieszkańców
Ursusa i innych dzielnic Warszawy.
Autorka: Jaśmina Wójcik

MEGAFOTA
godz. 15.00 // Energetyka Ursus, ul. Posag 7 Panien 27
Zapraszamy do udziału w zbiorowej fotografii pamiątkowej uczestników projektu ZAKŁADY. URSUS 2014, pracowników ZPC Ursus oraz mieszkanek i mieszkańców dzielnicy. Wielkoformatowe zdjęcie zaprezentowane zostanie w przestrzeni publicznej Ursusa. Każdy może je również otrzymać drogą elektroniczną. Chętnych zapraszamy do rejestrowania się na stronie internetowej www.megafota.pl.

KOLACJA SĄSIEDZKA
godz. 18:00 // Energetyka Ursus, ul. Posag 7 Panien 27
Poczęstunek przygotowany przez mieszkanki i mieszkańców Ursusa we współpracy ze Stowarzyszeniem SKORO. Na zakończenie trzydniowego cyklu wydarzeń kulturalnych zapraszamy do wspólnego ucztowania. Niech każdy przyniesie swoją ulubioną potrawę i podzieli się nią z innymi. Usiądźmy przy jednym stole, niech intymna przestrzeń zainspiruje nas do snucia opowieści, wspominania ZPC Ursus, poznania się nawzajem i nieformalnych rozmów. Niech dialog pozwoli również wybrzmieć naszym troskom i oczekiwaniom, co do przyszłości dzielnicy Ursus. Niech w tle sącz się nastrojowa muzyka. Kolacja stanie się również okazją do sfinalizowania Kongresu Rysowników i podarowania uczestnikom wybranych przez nich fragmentów wspólnego malowidła.

d10ue5m
d10ue5m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10ue5m