Trwa ładowanie...

Rusza 7. edycja Festiwalu Warszawa w Budowie

Wydarzenie zostanie zainaugurowane 10 października i potrwa przez miesiąc.

Rusza 7. edycja Festiwalu Warszawa w Budowie
d311yio
d311yio

Dwie wystawy i szereg działań towarzyszących - m.in. spacery, warsztaty i debaty zaplanowano na najbliższą edycję Festiwalu Warszawa w Budowie, która rozpocznie się w sobotę. Tematem tegorocznej edycji jest spór o powojenną odbudowę Warszawy.

  1. Festiwal projektowania miasta Warszawa w Budowie otworzy wystawa "Spór o odbudowę". Jej tematem jest "w jaki sposób stworzono nowoczesne miasto i jakie były główne kwestie sporne". W ramach ekspozycji jej autorzy zaprezentowali zestaw tablic i gablot z rysunkami, szkicami i dekretami na temat przebiegu dyskusji o tym, jak w Warszawie można "żyć i mieszkać".

Przestrzenią wystawienniczą "Sporu o budowę" jest dawna siedziba warszawskiego IX Liceum Ogólnokształcącego im. Klementyny Hoffmanowej przy ul. Emilii Plater 29. Sale gmachu szkoły zaprojektowanej przez Jerzego Baumillera, jednego z twórców, o których twórczość powojenną spierają się znawcy architektury, zostały specjalne przygotowane na rzecz ustawienia ekspozycji.

- Chcieliśmy pracować z tym budynkiem tak, jak robią to urbaniści. Korzystaliśmy z podstawowego narzędzia urbanistycznego, czyli wyburzania (...). Weszliśmy w dialog z budowlą - zachowaliśmy atmosferę i jednocześnie nadaliśmy budynkowi drugie życie - powiedział na czwartkowej konferencji prasowej autor koncepcji Maciej Siuda.

d311yio

Na wystawie można znaleźć m.in. tablicę ilustrującą, ile miejsca zająłby gruz zalegający w Warszawie w 1945 roku, gdyby chcieć go zebrać w jedną formę, a także infografikę o tym, jakie były w przeszłości i obecnie koszty odbudowy jednej kamienicy. Zaprezentowano też rysunki ruin Warszawy Tadeusza Kulisiewicza, projekty nowych budynków Macieja Nowickiego, koncepcje Biura Odbudowy Stolicy i inne.

- To mit, że odbudowa miasta rozpoczęła się w momencie, gdy było ono już całkowicie zniszczone - zauważył kurator wystawy Tomasz Fudala. - Zniszczenia Warszawy zaczęto ujmować na rysunkach jeszcze w 1939. W marcu 1945 roku natomiast rozpoczęła się prowadzona przez Biuro Odbudowy Stolicy inwentaryzacja i właściwe działanie - dodał.

W bieżącym roku mija 70 lat odkąd rozpoczęła się odbudowa. Wiele z decyzji powojennych urbanistów jest obecnie kwestionowanych czy krytykowanych, coraz mocniejsza staje się też "tendencja do mitologizowania obrazu przedwojennej Warszawy". To według organizatorów festiwalu okazja, by dyskutować na temat wizji odbudowy i działania Biura Odbudowy Stolicy. Zapowiadają, że celem tegorocznej edycji jest pokazanie, jak po II wojnie światowej udało się "wyjść z kryzysu" w przeludnionym mieście, w którym nie było chociażby odpowiedniej infrastruktury.

- Staraliśmy się pokazać, że za tą odbudową szły merytoryczne, a nie tylko sentymentalne przesłanki - powiedział Szymon Maliborski, kurator wystawy "Spór o odbudowę". - Zwróciliśmy uwagę na to, jakie są z tego zyski, czyli np. namysł nad planowaniem, wielokrotne podchodzenie do tematu, duża ilość terenów otwartych i zielonych, zachowanie Skarpy Warszawskiej - dodał.

d311yio

Według organizatorów decyzja o odbudowie miasta była nie tylko "fanaberią komunistycznych władz", lecz "planowaniem zakorzenionym w dyskusjach urbanistów jeszcze sprzed zniszczenia miasta w 1944 roku". Wystawa "Spór o budowę" ma pokazać, jak "architekci i urbaniści wykorzystali tragiczny paradoks", czyli jak "zniszczenie miasta miało umożliwić poprawienie jakości życia jego przyszłych mieszkańców".

Drugą festiwalową wystawą będzie "Radykalne nauczanie". Na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej zebrano "najciekawsze eksperymenty w nauczaniu architektury podejmowane na całym świecie po 1945 roku". Ekspozycja ma na celu pokazanie, jak edukacja architektoniczna i sposób przygotowania architektów do pełnienia zawodu może się odbić na "architektonicznym i urbanistycznym kształcie naszego miasta".

Autorami wystawy są doktoranci Wydziału Architektury Uniwersytetu Princeton pod kierunkiem Beatriz Colominy. Słowem "radykalne" określają działania, które "znacząco wpłynęły na kształt powojennej architektury, wstrząsając fundamentami dyscypliny i podważając leżące u jej podstaw założenia". W ramach projektu badawczego, który trwa od trzech lat i zaowocował m.in. tą wystawą, uczestniczyło prawie 80 badaczy z 20 krajów. Warszawska ekspozycja jest trzecią odsłoną projektu, wcześniejsze jej wersje były prezentowane podczas 3. Triennale Architektury w Lizbonie i 14. Biennale Architektury w Wenecji. Zwiedzanie wystawy będzie możliwe od poniedziałku 12 października.

d311yio

Ekspozycjom będzie towarzyszył szereg wydarzeń - we wszystkie weekendy festiwalu będą się odbywały oprowadzania kuratorskie. Prócz tego warszawiacy będą mogli wziąć udział w spacerach, m.in. po Muranowie z izraelską artystką Noą Reshef. Grono specjalistów wygłosi wykłady - chociażby historyk dr Błażej Brzostek o "Paryżach innej Europy", a na debatach poruszone zostaną tematy np. sposobów na zatrzymanie reprywatyzacji, propozycji na zabudowanie placu Defilad oraz społecznego budowania przestrzeni. W ramach cyklu warsztatów uczestnicy będą mogli zaprojektować swoje trzy pokoje z kuchnią, poćwiczyć konstruowanie wystaw i spróbować wymyślić miasto.

Festiwal potrwa do 10 listopada. Jego organizatorami jest Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz Muzeum Warszawy. Szczegóły dotyczące programu można znaleźć na stronie http://wwb7.artmuseum.pl/ .

d311yio
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d311yio