Trwa ładowanie...

Rozbiórka Rotundy. Aktywiści apelują o przesyłanie archiwalnych zdjęć i artykułów

Przyłączamy się do akcji warszawskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami!

Rozbiórka Rotundy. Aktywiści apelują o przesyłanie archiwalnych zdjęć i artykułów
d3ddamm
d3ddamm

Spór o Rotundę pomiędzy konserwatorami trwa w najlepsze. Michał Krasucki wydał nakaz wstrzymania rozbiórki jednego z najbardziej charakterystycznych budunków w stolicy, podczas gdy Barbara Jezierska podaje w wątpliwość jego ekspertyzę. Kto ma rację? Warszawiacy chcą zabrac głos w tej sprawie, kompletując album pełen zdjęć oraz artykułów z budowy i odbudowy Rotundy.

W centrum stolicy trwa rozbiórka Rotundy: ma zostać całkowicie wyburzona konstrukcja i fundamenty jednego z najbardziej charakterystycznych budynków w Warszawie. Bank PKO postanowił ją zastąpić podobnym, niezwykle nowoczesnym projektem. Stanie się to za sprawą planu przebudowy "Ściany Wschodniej", o którym pisaliśmy tutaj.

Jednak w ubiegły czwartek stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki poinformował o tym, że wydał nakaz zatrzymania prac rozbiórkowych w Rotundzie. - To prawda, wstrzymujemy rozbiórkę. To, co zostało po wybuchu, to konstrukcja oryginalna z lat 60. Po odsłonięciu elewacji stwierdziliśmy, że to istotna zmiana w stosunku do wcześniejszych opinii, dlatego pomyślelismy, że może warto byłoby zmienić proponowany projekt - mówił Michał Krasucki w rozmowie z WawaLove.pl

Do sprawy odniosła się również Barbara Jezierska wojewódzka konserwator zabytków. Wydała specjalne oświadczenie , w którym czytamy, że "realizacja projektu architektów Bartłomieja Gowina i Krzysztofa Siuty - wyłonionego w międzynarodowym konkursie, zakładającego odtworzenie pierwotnej formy zdegradowanego technicznie obiektu - jest w pełni racjonalnym i odpowiedzialnym rozwiązaniem, respektującym powszechną opinię o konieczności zachowania Rotundy jako istotnego elementu Ściany Wschodniej".

d3ddamm

Co więcej, Jezierska podważa eksperyzę Michała Krasuckiego o wysokim stopniu zachowania oryginalnej substancji budowlanej obiektu. - Skalę zniszczeń obrazują zdjęcia, ogólnodostępne w Internecie - argumentuje wojewódzka konserwator zabytków.

Przyłącz się do akcji!

O Rotundę walczą również aktywiści. Warszawski oddział Towarzystwa Opieki nad Zabytkami zorganizował akcję zbierania zdjęć z budowy i odbudowy Rotundy w celu stworzenia bazy ikonograficznej, która pomoże dowieść racji jednej albo drugiej stronie. Można je przesyłać na adres mailowy: warszawa.tonz@gmail.com. - Z zebranych materiałów zrobimy bogaty album o Rotundzie - obiecują aktywiści.

Akcja trwa do 1 kwietnia. Zdjęcia i artykuły można przesyłać również na naszą skrzynkę redakcyjną - wawalove@grupawp.pl - albo za pośrednictwem Facebooka. Materiały od czytlników będziemy systematycznie wysyłać do warszawskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami.

d3ddamm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ddamm