Trwa ładowanie...

Ratusz opublikował białą księgę reprywatyzacji

Przygotowanie dokumentów na temat zwrotów, roszczeń i procedur prawnych trwało prawie osiem tygodni.

Ratusz opublikował białą księgę reprywatyzacji
d3g21me
d3g21me

Po wybuchu afery dotyczącej zwrotu działki na placu Defilad , Hanna Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała opublikowanie białej księgi reprywatyzacji. W liczącym ponad 400 stron dokumencie warszawski ratusz umieścił informacje obrazujące procesy reprywatyzacyjne, wypłaty odszkodowań oraz umowy międzynarodowe, które mają wpływ na postępowanie zwrotowe.

Biała księga była tworzona przez urzędników trzech biur: gospodarki nieruchomościami, polityki lokalowej i prawnego. Zgodnie z zapowiedziami ratusza, dokument zawiera m.in. opis podstaw prawnych reprywatyzacji , przypadki zwrotów i wypłacane odszkodowania. - Ważnym elementem jest opis działań podejmowanych przez władze Warszawy na rzecz lokatorów zwracanych budynków i zmian jakie proponujemy w przepisach - podkreśla warszawski ratusz.

Biała księga dotyczy terenów objetych dekretem Bieruta, które znajdują się w granicach Śródmieścia, Mokotowa, Żoliborza, Ochoty, Woli, Pragi-Płd., Pragi-Płn., Bielan, Targówka, Białołęki oraz Ursynowa. Stanowia one 27,4 proc. powierzchni obecnej Warszawy (ok. 14.148 ha).

Dawni właściciele nieruchomości lub ich następcy prawni w latach 1947-1949 złożyli ok. 17 tys. wniosków, z czego większość została rozpoznana negatywnie w latach 50, 60 i 70-tych. Niezrealizowane roszczenia przeszły następnie na spadkobierców, a część z nich została sprzedana osobom trzecim.

d3g21me

Prezydent m. st. Warszawy jest zobowiązany do rozpatrzenia wniosków o przyznanie prawa własności czasowej złożonych przez dawnych właścicieli - w przypadkach kiedy stwierdzono nieważność odmownych orzeczeń oraz wniosków które od chwili złożenia nie zostały rozpoznane decyzją administracyjną.

Miasto również ustala i wypłaca odszkodowania za nieruchomości przejęte na mocy tzw. Dekretu warszawskiego w trybie art. 215 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. Od 1990 roku złożono już ponad 7 tys. wniosków, dokonano ponad 4 tys. zwrotów a stolica wypłaciła ponad 1,13 mld zł na odszkodowania.

Obecnie w Warszawie toczy się ponad 3,5 tys. postępowań o zwrot nieruchomości (ponad sto dotyczy placówek oświatowych) i ponad 3,8 tys. postępowań o odszkodowania a zobowiązania z nich wynikające są szacowane na miliardy złotych.* *

Biała Księga będzie dostępna na stronie Miasta Stołecznego Warszawa . Jak podkreśla ratusz, dokument nie jest katalogiem zamkniętym – będzie na bieżąco uaktualniany o kolejne zestawienia i informacje.

d3g21me
d3g21me
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3g21me