Trwa ładowanie...

Prehistoria anime (wykład + pokaz filmu)

Anime to japoński film animowany, którego popularność sięgnęła globalnej skali. Jakie jednak są korzenie anime?

Prehistoria anime (wykład + pokaz filmu)
dylfmzy
dylfmzy

Anime to japoński film animowany, którego popularność sięgnęła globalnej skali.Gatunek ten urósł współcześnie do rangi wizualnej konwencji, z której korzystają twórcy, w wielu częściach świata. Jakie jednak są korzenie anime? Dr Jakub Karpoluk odpowie na to prezentując japońskie filmy animowane powstałe w I połowie XX wieku, w okresie który można określić mianem prehistorii konwencji anime.

Pierwszym japońskim filmem animowanym był prawdopodobnie obraz Shimokawy Ōtena, Odźwierny Imokawa Makuzo z 1917 roku. W latach 20. i 30. ubiegłego wieku, animowane filmy różnych typów, zarówno rysunkowe, jak i wycinankowe oraz lalkowe, zyskały znacząco na popularności. Filmy te niejednokrotnie odzwierciedlały nastroje społeczne i sytuację polityczną tamtych czasów. Twórcy czerpali także wiele z dziedzictwa kultury tradycyjnej, przenosząc na ekran podania i legendy.

Zobacz także: Dni Australii 2014

Po wykładzie wyświetlony zostanie film Tadanariego Okamato "Ballada o lisie" (Okon jōrūri) z 1982 roku. Okamoto Tadanari (1932-1990) był jednym z najbardziej oryginalnych japońskich animatorów, używającym w swej twórczości filmowej rożnych technik, w tym niezwykle ciekawej animacji lalkowej. W tej technice wykonany jest także film "Ballada o lisie". Po projekcji filmu dyskusja poświęcona japońskim filmom anime.

Dr Jakub Karpoluk - kulturoznawca i japonista, adiunkt na Wydziale Kultury Japonii Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych. Absolwent Kolegium MISH UW (mgr.) oraz Instytutu Sztuki PAN (dr). Stypendysta Fundacji Japońskiej. W centrum jego badań znajdują się teatr i kino japońskie.

dylfmzy

26 marca 2014 (środa), godz. 17.30-19.00
Wydział Informacji i Kultury Ambasady Japonii, Al. Ujazdowskie 51
zgłoszenia: info-cul@wr.mofa.go.jp

dylfmzy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dylfmzy