Trwa ładowanie...

Poznaliśmy program 10. Festiwalu Filmowego "Pięć smaków"

"W przypadku przynajmniej jednego filmu wiemy, że będzie pokazywany poza Koreą tylko raz"

Poznaliśmy program 10. Festiwalu Filmowego "Pięć smaków"
d3sf596
d3sf596

Filmy z Japonii, Chin, Malezji, Indii, Bangladeszu, Tajwanu i Korei Północnej będzie można oglądać podczas 10. Festiwalu Filmowego Pięć Smaków. W programie znalazły się także warsztaty kulinarne i koncerty. Wydarzenie odbędzie się w dniach 16-23 listopada.

Festiwal Filmowy Pięć Smaków to, jak przypomniał na poniedziałkowej konferencji prasowej dyrektor wydarzenia Jakub Królikowski, próba przekrojowego ujęcia kinematografii Azji Południowo-Wschodniej i Wschodniej.

- Rozpoczęliśmy ten festiwal z moim kolegą Wietnamczykiem dziesięć lat temu, gdy kończyliśmy studia. W ramach Fundacji Arteria, w której wtedy działaliśmy, chcieliśmy zrobić jakiś projekt poświęcony społeczności wietnamskiej, która jest największą mniejszością w Warszawie. Postanowiliśmy opowiedzieć o tej grupie i ich kulturze przez kinematografię - powiedział Królikowski. - Pierwsza edycja imprezy, wtedy jeszcze przegląd, była poświęcona w całości kinu wietnamskiemu. Nie planowaliśmy kontynuować tego projektu, ale dzięki jego bardzo dobremu, życzliwemu odbiorowi go rozwijamy - dodał.

Jak podkreślił, w tamtym czasie nie było w Polsce wydarzeń, które opowiadałyby o kulturze krajów azjatyckich. - Jeśli już były, to często zamiast przełamywać stereotypy jeszcze je utrwalały: opierały się na etnografii, cepelii - zauważył. "Zdaliśmy sobie sprawę, że jeśli chcemy coś rzeczywiście ciekawie pokazać i zmienić, to musimy odrobić tę lekcję na trochę wyższym poziomie i przybliżyć Azję jako taką" - dodał Królikowski.

d3sf596

Przejmująco surowe kadry

W ramach 10. rocznicy Festiwalu filmy będą prezentowane w kilku sekcjach, w tym głównej, konkursowej - Nowym Kinie Azji. O nagrodę (2,5 tys. euro) ufundowaną przez Polski Instytut Sztuki Filmowej powalczą twórcy 10 produkcji.

W grupie konkursowej znalazł się m.in. film "Zapis moich zmysłów" - koprodukcja Indonezji i Korei Południowej w reż. Joko Anwara opisywana jako "błyskotliwy thriller polityczny, w którym niewinny romans kinofilki pracującej w salonie piękności i geeka tworzącego pirackie nagrania przeradza się w pełną napięcia konfrontację z potężną strukturą władzy".
Konkursowy "Zły" (reż. Shanjhey Kumar Perumal, Malezja) opowie o pochodzącym z tamilskiej rodziny Appoyu - wielbicielu Michaela Jacksona, który ma problemy w szkole. Jego historia to "wejrzenie w brutalny świat biedy, gangów i narkotyków malezyjskich lat 90".

Współczesną rzeczywistość Tybetu - "zamkniętą w przejmująco pięknych, surowych kadrach" - zobaczymy w filmie "Tharlo" (reż. Pema Tseden; Chiny, Tybet 2015). Dystopijną wizję Hongkongu w 2025 r. przedstawi nam czwórka chińskich reżyserów - Ng Ka-Ieung, Jevons Au, Chow Kwun-wai, Wong-Fei-pang oraz Kwok Zune - w filmie "Dziesięć lat".

Prócz tego zobaczymy wybór filmów z najbardziej zamkniętego państwa świata: Korei Północnej. "Zorganizowanie tej sekcji było możliwe dzięki bardzo udanej współpracy z filmowcem i biznesmenem Nicholasem Bonnerem, organizatorem wycieczek do Korei Północnej" - podkreślił Królikowski. - W przypadku przynajmniej jednego filmu wiemy, że będzie pokazywany poza Koreą tylko raz - nie znaleźliśmy w internecie żadnej informacji o projekcji gdzieś na świecie - dodał.
Bonner był jednym z reżyserów - obok Kim Gwang Huna i Anji Daelemans - "Towarzyszki Kim w przestworzach", jednego z filmów prezentowanego w ramach sekcji. Koprodukcja północnokoreańsko-belgijsko-brytyjska opowiada o zawsze uśmiechniętej górniczce, która marzy o karierze akrobatki. "Czy wyjazd do pracy na budowę w Pjongjangu pomoże jej w sięgnięciu ku gwiazdom" - pytają twórcy.

d3sf596

Reżyserzy i krytycy gośćmi

Zaplanowano także retrospektywę filmów jednego z najoryginalniejszych współcześnie tworzących w Japonii reżyserów, Siona Sono; pokazy obrazów poruszających temat traumy po katastrofie nuklearnej i tsunami w Japonii w 2010 roku (Fukushima: Pięć lat później) oraz przegląd najciekawszych nowych gatunkowych filmów azjatyckich: sztuki walk, horrory, thilllery (Wojownicy i Kino Grozy).

Gośćmi festiwalu będą m.in. reżyserzy i krytycy filmowi. W programie imprezy, prócz debat i warsztatów, znalazły się także - w ramach cyklu Radio Azja - koncerty trzech azjatyckich muzyków: Jeonga Cha-Sika, legendy koreańskiej sceny indie lat 90.; Rasmee Wayrany, twórczyni gatunki Isan Soul z Tajlandii, oraz Japonki Midori Takady - znanej w kręgach japońskiej awangardy kompozytorki i perkusistki.

Identyfikacja wizualna 10. edycji festiwalu - podobnie jak w trzech poprzednich edycjach - jest oparta na dalekowschodnim kalendarzu lunarnym i znakach zodiaku. Rok 2016 jest Rokiem Ognistej Małpy.

d3sf596

Od 2016 roku Festiwal stał się członkiem międzynarodowej sieci NETPAC, która zrzesza inicjatywy promujące - m.in. w ramach festiwali - na świecie kino azjatyckie. Pokazy filmowe będą się odbywały między 16 a 23 listopada w Kinie Muranów i Kinotece. Szczegóły na stronie Piecsmakow.pl .

d3sf596
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3sf596