Trwa ładowanie...

Potężne pieniądze na rewitalizację parków. "Remonty, wzmocnienia i nasadzenia"

Ok. jedną czwartą powierzchni Warszawy stanowią tereny zieleni

Potężne pieniądze na rewitalizację parków. "Remonty, wzmocnienia i nasadzenia"
d2xr3nr
d2xr3nr

Uporządkowanie terenów zielonych oraz nowe elementy rekreacyjne - taki ma być efekt rewitalizacji trzech stołecznych parków, w tym m.in. parku Pole Mokotowskie. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczy na ten cel 16 mln zł.

Inicjatywa obejmie też rewitalizację Parku Żeromskiego na Żoliborzu i Ogrodów Kosmosu (Włochy). Celem prac na terenie parku Pole Mokotowskie jest przekształcenie obecnie istniejącej infrastruktury w nowoczesną, przyjazną mieszkańcom przestrzeń. Rozszerzy się ona o teren dawnej bazy Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania. Miejsce zostanie wysprzątane, założone zostaną trawniki, powstaną m.in. zbiorniki wodne, place zabaw oraz ogrodzona strefa dla psów.

Prace w parku Żeromskiego to przede wszystkim renowacja i wzmocnienie skarpy oraz remont fontanny. Będą także nowe nasadzenia roślin.

Ogrody Kosmosu w efekcie rewitalizacji mają być parkiem o naturalnym i dzikim charakterze. Znajdą się w nim ścieżki spacerowe, ogród wypoczynkowy oraz boisko. Odtworzona zostanie aleja kasztanowa. We wszystkich parkach planowany jest ponadto m.in. montaż budek lęgowych dla ptaków i siedliska owadów.

d2xr3nr

Umowę w tej sprawie podpisał w czwartek na Polach Mokotowskich wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski oraz zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Roman Wójcik. - Pokazujemy, jaki wielki potencjał drzemie w lasach, które mogą magazynować i akumulować dwutlenek węgla, poprawiać jakość powietrza, poprawiać jakość wody - mówił Mazurek.

Wójcik wyjaśnił, że w ramach projektu stworzone zostaną "unikalne" miejsca służące ochronie środowiska. Według niego przyczynią się one m.in. do zachowania różnorodności biologicznej, ułatwienia i poprawy przewietrzania miasta.

Olszewski wskazał, że dzięki temu dofinansowaniu miasto będzie mogło inwestować środki w "powiększanie potencjału zieleni". Przedsięwzięcie zostanie dofinansowane w ramach unijnego programu. Prace na obszarze ok. 75 ha potrwają do 2020 r. tereny objęte projektem będą obiektem otwartym, dostępnym dla wszystkich bezpłatnie i dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Ok. jedną czwartą powierzchni Warszawy stanowią tereny zieleni: lasy, parki, skwery i ogrody. Najwięcej jest lasów, rosną one na ponad 7 tys. ha, co stanowi ok. 15 proc. powierzchni miasta. Miasto zarządza też 76 parkami o powierzchni ponad 700 ha. Istotnym składnikiem zieleni miejskiej są też skwery i zieleńce. Jest ich w stolicy ok. 160 o powierzchni ponad 150 ha.

d2xr3nr
d2xr3nr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xr3nr