Trwa ładowanie...

Politechnika Warszawska wybrała rektora. "Był jedynym kandydatem"

"Wszystkie oddane głosy były ważne"

Politechnika Warszawska wybrała rektora. "Był jedynym kandydatem"
d1mttwk
d1mttwk

- Prof. Jan Szmidt będzie rektorem Politechniki Warszawskiej w latach 2016-2020. Stanowisko obejmie po raz drugi. W rozstrzygniętych w środę wyborach otrzymał 101 głosów, na 125 możliwych. Był jedynym kandydatem.

- W głosowaniu kolegium elektorów, wyłonionym ze społeczności akademickiej, otrzymał 101 głosów. Na ogólną liczbę 125 elektorów - na posiedzeniu wyborczym obecnych było 121 elektorów - wszystkie oddane głosy były ważne - poinformowała rzeczniczka Politechniki Warszawskiej Aneta Pyrzanowska.

Głównym założeniem programu wyborczego przedstawionego przez profesora Jana Szmidta jest dążenie do nadania Politechnice Warszawskiej charakteru uniwersytetu badawczego poprzez m.in.: efektywne wykorzystanie środków pochodzących z Funduszy Strukturalnych, racjonalne wykorzystanie inwestycji zrealizowanych w poprzedniej kadencji, silne powiązanie procesu dydaktycznego z badaniami naukowymi i pracami rozwojowymi oraz tworzenie warunków do rozwoju najzdolniejszych studentów, doktorantów i młodej kadry naukowej i naukowo-dydaktycznej.

Prof. Jan Szmidt (ur. w 1952 r.) jest absolwentem Wydziału Elektroniki Politechniki Warszawskiej, związanym zawodowo ze stołeczną Politechniką od 1976 roku. W latach 1985-2005 był Kierownikiem Zespołu Dydaktycznego w Zakładzie Mikroelektroniki Instytutu Mikroelektroniki i Optoelektroniki PW (obecnie Przyrządów Mikroelektroniki i Nanoelektroniki). W latach 2002-2005 pełnił funkcję Prodziekana, a w kadencji 2008-2012 - Dziekana Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych. W roku 2012 przystąpił do konkursu o fotel rektora Politechniki Warszawskiej, w którym pokonał aż trzech kandydatów.

Zainteresowania badawcze prof. Szmidta dotyczą zastosowania technik plazmowych w procesach technologicznych struktur półprzewodnikowych. Przez wiele lat naukowiec badał wytwarzanie nanokrystalicznych i amorficznych warstw materiałów na bazie węgla oraz azotków i tlenków. Dzięki tym badaniom udało się skonstruować nowe przyrządy półprzewodnikowe, takie jak kondensatory czy fotoogniwa. Szmidt prowadził również badania nad nową generacją podłoży dla mikroelektroniki i
optoelektroniki.

d1mttwk

Jan Szmidt był m.in. koordynatorem projektu "Nowe technologie na bazie węglika krzemu i ich zastosowania w elektronice wielkich częstotliwości, dużych mocy i wysokich temperatur", realizowanego przez 19 ośrodków naukowych z całej Polski. Brał też udział w realizacji kilku międzynarodowych projektów badawczych.

W dorobku naukowym profesora Jana Szmidta znajdują się m.in. cztery monografie, ponad 400 publikacji naukowych, rozprawy, książki, skrypty, artykuły i komunikaty naukowe, prace naukowo-badawcze. Jest współautorem lub autorem 12 zgłoszeń patentowych oraz ponad 50 raportów z realizacji projektów badawczych

Zgodnie z kalendarzem wyborczym Politechniki Warszawskiej wybory prorektorów odbędą się 23 marca w Małej Auli PW. Dziekani zostaną wybrani na zebraniach kolegiów elektorów między 14 a 19 kwietnia br.

d1mttwk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1mttwk