Trwa ładowanie...

Patriotyczne Groby Pańskie okupowanej Warszawy. Wystawa w Kordegardzie

Wstęp jest wolny.

Patriotyczne Groby Pańskie okupowanej Warszawy. Wystawa w Kordegardzie
d15784z
d15784z

W stołecznej Kordegardzie można oglądać wystawę "Groby Wielkanocne okupowanej Warszawy". Prezentuje ona zdjęcia instalacji Grobów Wielkanocnych żołnierza Armii Krajowej Stanisława "Miedzy" Tomaszewskiego.

Stanisław Miedza-Tomaszewski był naczelnym plastykiem Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej Związku Walki Zbrojnej Armii Krajowej. W latach 1940-1944 przygotowywał wielkanocne instalacje Grobów Pańskich, które swoją symboliką nawiązywały do szkód niemieckiej okupacji, wyrządzonych polskiemu narodowi. Scenografie jego autorstwa były instalowane w warszawskim kościele św. Anny w przy Krakowskim Przedmieściu. W Galerii "Kordegarda" w Warszawie można zobaczyć zdjęcia Grobów, które wykonał jego młodszy brat Jerzy Tomaszewski - legendarny fotoreporter i korespondent powstania warszawskiego. Nie doczekał wystawy, ponieważ zmarł w styczniu tego roku. Wystawę otworzyła jego żona Elżbieta Berus-Tomaszewska. Na otwarciu był także syn Stanisława Miedzy-Tomaszewskiego - Jan Tomaszewski i minister kultury i dziedzictwa narodowego profesor Piotr Gliński.

W latach 1980-1998 Stanisław Miedza-Tomaszewski opracował jeszcze 26 scenografii Grobów o tematyce patriotycznej. Zdjęcia instalacji były rozdawane wśród warszawiaków.

- Tradycja okupacyjnych grobów narodziła się właściwie równo z Polskim Państwem Podziemnym. Chodziło o przekazanie społeczeństwu stolicy jasnego sygnału, że istnieje organizacja podziemna. Wykorzystano do tego zwyczaj tłumnego odwiedzania Grobów Pańskich właśnie w Wielką Sobotę - powiedziała IAR Elżbieta Berus-Tomaszewska.
Pięciu zdjęciom patriotycznych Grobów w wystawie towarzyszy zbiór fotografii wojennych, pozyskanych przez Polskie Państwo Podziemne. Niektóre z nich nie były nigdzie pokazywane. Autorami wystawy są Alena Trafimava i Rafał Dmochowski.

Wystawę "Groby Wielkanocne okupowanej Warszawy" w stołecznej Kordegardzie można oglądać do 6 kwietnia w godzinach od 11.00 do 19.00 od wtorku do niedzieli. Wstęp jest wolny.

d15784z

(Źródło: IAR)

d15784z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15784z