Trwa ładowanie...

Nowe Bródno - spacer z Praską Ferajną

Wycieczka po rzadziej zwiedzanym zakątku Warszawy

Nowe Bródno - spacer z Praską Ferajną
d4i12dk
d4i12dk

Nowe Bródno – prawie o tysiąc lat młodsze od Starego, ale to właśnie na Nowym Bródnie wbrew pozorom zachowało się sporo starej, przedwojennej zabudowy, z czego nawet mieszkańcy sąsiednich bloków często nie zdają sobie sprawy. W najbliższą sobotę, 28 lutego, Praska Ferajna zaprasza na wycieczkę po tym rzadziej zwiedzanym zakątku Warszawy. Start o godzinie 13:00 na ul. Wysockiego róg Bazyliańskiej. Spacer odbywa się w systemie kapeluszowym - na koniec można nagrodzić przewodnika napiwkiem.

Tu, na na dawnym osiedlu głównie drewnianych domów, mają swoje korzenie rody Kobuszewskch i Zborowskich, które wydały znanych każdemu aktorów komediowych, a przed wojną rodziny utrzymywały m.in. się z prowadzenia lokalnego bazaru . Tu urodził się znakomity varsavianista i globtroter Olgierd Budrewicz, tu pracowała przed wojną Irena Sendlerowa. Tu we wrześniu 1939 roku nakręcił sporą część swego filmu „Oblężenie” amerykański reporter Julien Bryan. Tu w czasie Powstania Warszawskiego było najliczniejsze na prawym brzegu zgrupowanie żołnierzy AK.

Na trasie spaceru napotkamy autentyczne drewniaki oraz budynki murowane z pięknej, czerwonej cegły, będące pozostałościami sięgającego korzeniami lat siedemdziesiątych XIX wieku imperium kolejowego, które dało początek Nowemu Bródnu, a w czasie II wojny światowej zmieniło się w największe warsztaty kolejowe na wschodzie Europy. Tu jest pierwszy pomnik Bitwy Warszawskiej 1920 roku, tu dotkniemy autentycznych, przedwojennych słupów tramwajowych i rekonstrukcji przystanku. Śpieszmy się odwiedzać te miejsca, bo developerzy z tygodnia na tydzień rozbierają kolejne interesujące pamiątki przeszłości - mówi przewodnik Jarek Kaczorowski.

d4i12dk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4i12dk