Trwa ładowanie...
mokotów
Monika Rozpędek
07-03-2016 15:40

Mokotów od 100 lat jest w Warszawie. Rozpoczyna się wielkie świętowanie

Z okazji wyjątkowego jubileuszu, Mokotów będzie świętował przez cały rok.

Mokotów od 100 lat jest w Warszawie. Rozpoczyna się wielkie świętowanie
d37frem
d37frem

8 kwietnia 1916 roku gubernator warszawski – niemiecki generał Hans Hartwig von Beseler podpisał dekret o przyłączeniu do Warszawy 82,1 km² podmiejskich terenów, w tym Mokotowa . Powierzchnia miasta wzrosła wówczas ponad trzykrotnie. Mokotów, za sprawą światłych mieszkańców zabiegających o przyłączenie tego terenu w obręb wielkiej Warszawy już od schyłku XIX wieku, w raporcie dla przyszłej stolicy wniósł m.in.: elektrownię, Szkołę Główną Handlową, gmach kooperatywy Społem, dwie kolejki wąskotorowe oraz liczne, dobrze zorganizowane zakłady przemysłowe.

Z okazji wyjątkowego jubileuszu, Mokotów będzie świętował przez cały rok. Marzec rozpocznie się XII edycją Festiwalu Twórczości Artystycznej Dzieci i Młodzieży Mokotowa. W planach między innymi konkurs recytatorski, teatralny, plastyczny czy taneczny. - Festiwal adresujemy do dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym i młodzieży oraz ich opiekunów z placówek oświaty Dzielnicy Mokotów. Przygotowaliśmy kilkanaście konkursów, które organizują Domy Kultury z Mokotowa, Biblioteka im. Zygmunta Łazarskiego przy współpracy z przedszkolami nr 139, 145, 278, 344. Warunkiem udziału w Festiwalu jest nadesłanie zgłoszenia w formie poprawnie wypełnionej karty uczestnictwa - informują organizatorzy.

Spacer historyczny

Jedną z zaplanowanych atrakcji będzie także spacer historyczny po Mokotowie śladami rodu Schustrów (Szustrów). Przewodnikiem będzie Tadeusz Władysław Świątek, mokotowianin w piątym już pokoleniu, varsavianista, autor licznych książek, artykułów, nagrań radiowych i telewizyjnych o dawnej Warszawie, rodach i firmach. Uczestnicy, wraz z przewodnikiem, przejdą śladami rodu Szustrów, ale i jego poprzedników, po współczesnym Parku Morskie Oko do pierwszych lat powojennych występującego wyłącznie pod nazwą Ogrodu Szustra.

Przemierzając aleje parku Mieszkańcy i Sympatycy dzielnicy zgłębią tajemnice tego pełnego niegdyś uroku miejsca, w którym jedynymi widomymi reliktami przeszłości są dzisiaj: odbudowany z ruin pałacyk, ciągle jeszcze występujący pod nazwą: Pałacu Szustra, będący siedzibą mającego długie tradycje Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego im. Stanisława Moniuszki; dwie budowle ogrodowe na obrzeżu, od strony ul. Puławskiej, zaprojektowane przez architekta króla Stanisława Augusta Poniatowskiego – Szymona Bogumiła Zuga (Wieżyczka zw. Gołębnikiem i Baszta Mauretańska) i stojące w parku u początku ul. Belgijskiej – Mauzoleum rodziny Szustrów (1899), wzniesione przez arch. Wincentego Rakiewicza.

d37frem

Będzie to więc spacer sentymentalny, sięgający czasów budowy willi przez marszałkową wielką koronną Izabelę z Czartoryskich Lubomirską, po Franciszka Szustra i jego spadkobierców… bo dzieci to on nie miał! Warto sobie utrwalić
tę postać, bo nie tylko był wybitnym litografem, ale nade wszystko doskonałym kupcem i biznesmenem w dzisiejszym rozumieniu, a przy tym wybitnym znawcą i zbieraczem dzieł sztuki, stąd do wybuchu II wojny światowej pałac był pełen dzieł w postaci: mebli, obrazów i rzeźb.

Więcej o świętowaniu 100 lat Mokotowa w Warszawie można przeczytać na stronie wydarzenia www.stolatmokotowa.waw.pl

d37frem
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d37frem