Trwa ładowanie...

Millennium Docs Against Gravity. Rusza największy festiwal kina dokumentalnego

Projekcjom będą towarzyszyć debaty, koncerty i spotkania z twórcami.

Millennium Docs Against Gravity. Rusza największy festiwal kina dokumentalnego
d3p3iop
d3p3iop

Czternasta edycja festiwalu rozpocznie się w piątek. W programie znalazło się ponad 140 filmów. 14 z nich powalczy o nagrodę główną, czyli Grand Prix Banku Millennium. Zwycięzca otrzyma 8 tys. euro.

Millennium Docs Against Gravity odbywa się jednocześnie w pięciu miastach. Projekcjom będą towarzyszyć debaty, koncerty i spotkania z twórcami. Nowością na festiwalu będą filmy zrobione w technologii wirtualnej rzeczywistości (VR). Dzięki nim zobaczymy świat m.in. takim, jakim jest w roztańczonym Senegalu, jakim widzą go autystycy, jak wygląda w obozie dla uchodźców w Jordanii orazjakim (nie) widzą go niewidomi.

Konkursy

O nagrodę główną powalczą takie filmy jak: "Austerlitz" Siergieja Łoźnicy, "Bez tytułu" Moniki Willi i Michaela Glawoggera, "Jak spotkać syrenę" Coco Schrijber, "I Am Not Your Negro" (Nie jestem twoim murzynem) Raoula Pecka, "Ostatni w Aleppo" Ferasa Fayyada oraz "Safari" Ulricha Seidla.

Produkcje powalczą także w konkursach na najlepszy film na pograniczu dokumentu i fabuły (konkurs "Fiction/Non-fiction"), filmu o muzyce i sztuce ("Nos Chopina"), tematyce ekologicznej ("Green Warsaw Award"), prawach człowieka (nagroda Amnesty International Polska) i tematyce psychologicznej (nagroda miesięcznika "Zwierciadło").

d3p3iop

Sekcje filmowe

W tym roku filmy zostały pogrupowane w 11 sekcji filmowych – w tym dwie nowe sekcje: "Chiński sen" o potędze nr 1(?) na świecie, czyli Państwie Środka, oraz "Doc Dance" – pięć filmów o tańcu, m.in. "Bobbi Jene" o protegowanej Ohada Naharina, znanego jako Mr Gaga, z telawiwskiego Batsheva Dance Company. "Historie intymne" to filmy pokazujące jak blisko kamera może podejść do człowieka. O nowych technologiach będziemy mogli dowiedzieć się więcej w sekcji "Życie pod nadzorem". "Klimat na zmiany" dotyczy ekologii, a filmy "Fetysze i kultura" opowiedzą o nowych zjawiskach postmodernizmu.

Wykłady i debaty

Oprócz projekcji na widzów czekają wykłady i debaty. "Pamięć historyczna a Holocaust" to debata, w której udział weźmie Łoźnica. Na festiwalu zjawi się intelektualista Bernard Henri Levy po to, żeby rozmawiać, ale także, by pokazać swój nowy film "Peszmerga. Walczący z ISIS".

Bohaterką wykładu mistrzowskiego będzie Bady Minck, twórczyni filmów eksperymentalnych, także rzeźbiarka i performerka. Na festiwalu zostaną zaprezentowane cztery jej produkcje: "Mężczyzna ze współczesnymi nerwami", "Magia planów", "Na początku było oko" oraz "MappaMundi", najnowsze dzieło artystki. W swoim ostatnim filmie reżyserka przedstawiła historię Ziemi, widzianą oczami obserwujących ją z oddali przybyszek z kosmosu.

Drugą postacią wykładów mistrzowskich jest Helena Trestikova - najważniejsza kronikarka czechosłowackiego, później czeskiego życia w okresie transformacji. Na Festiwalu zobaczymy trzy jej ostatnie obrazy: "Prywatny wszechświat", "Mallory" oraz "Historię małżeńską". Najnowszy film Trestikova realizowała przez 35 lat, w trakcie których obserwowała losy wielodzietniej rodziny m. in. właśnie w trakcie transformacji.

d3p3iop

Terminy

Festiwal odbędzie się 12 – 21 maja w Warszawie i Wrocławiu, 17-26 maja w Gdyni, 15-21 maja w Bydgoszczy oraz 11-14 maja w Lublinie. Od 19 do 21 maja w 20 miastach w całej Polsce (m.in. w Łodzi, Poznaniu, Rzeszowie, Krakowie, Szczecinie, Elblągu, Ełku i Katowicach) będzie można zobaczyć wyselekcjonowane filmy festiwalowe w ramach cyklu Weekend z Millennium Docs Against Gravity Film Festival.

Przeczytaj też:

d3p3iop
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3p3iop