Trwa ładowanie...

Mamy nowy zabytek w stolicy!

Kamienica na Noakowskiego 16 została wpisana do rejestru zabytków [WIDEO]

Mamy nowy zabytek w stolicy!
d2pfqke
d2pfqke

Obiekt przypisywany Edwardowi Eberowi, wybudowany w latach 1910-13 został wpisany do rejestru zabytków - poinformowała Agnieszka Żukowska z biura prasowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

"Kamienica wzniesiona w stylu modernistycznym, z elementami dekoracji secesyjnej zachowała w znacznym stopniu oryginalną substancję zabytkową, w tym bryłę wraz z licznymi cennymi elementami wystroju - przejazdem bramnym z dekoracyjną okładziną ceramiczną, balkonami o żeliwnych balustradach, oryginalnymi drzwiami prowadzącymi do budynku oraz do mieszkań, licznymi sztukateriami wnętrz mieszkalnych o prostych, geometryczno-roślinnych motywach w różnych wariantach. W kilku lokalach ocalały również oryginalne płycinowe drzwi, piece kaflowe oraz parkiety z klepki drewnianej, układanej „w jodełkę” i taflowe" - czytamy w komunikacie Konserwatora.

O artystycznych walorach budynku świadczy w szczególności powściągliwie opracowana wczesnomodernistyczna elewacja frontowa. Należy zwrócić także uwagę na zachowany w dużym stopniu oryginalny wystrój, charakteryzujący się wysokim poziomem wykończenia, z licznymi przykładami secesyjnej dekoracji. Budynek o otwartym, dwupodwórzowym układzie oficyn wkomponowanych w historycznie ukształtowany teren posesji, stanowi charakterystyczny przykład warszawskiej kamienicy czynszowej i zarazem pokazuje intensyfikację zabudowy Śródmieścia na przełomie XIX i XX wieku, co świadczy o wartościach historycznych i naukowych obiektu. Jednocześnie jako projekt wiązany z ważnym dla architektury Warszawy architektem Edwardem Eberem, autorem m.in. gmachu Głównej Biblioteki Judaistycznej przy Synagodze na Tłomackiem oraz licznych wyróżniających się przykładów architektury kamienicznej, wykazuje wartość naukową, stanowiąc przyczynek do opracowania twórczości projektowej architekta.

W latach 1939-1940 w kamienicy mieszkał Janusz Kusociński, słynny lekkoatleta, olimpijczyk i działacz polskiego podziemia. Jego osobę upamiętnia tablica zamontowana w elewacji frontowej.

d2pfqke
d2pfqke
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2pfqke