Trwa ładowanie...

Lotnisko w Warszawie ściga europejską czołówkę

Nowe inwestycje pozwolą zwiększyć przepustowość portu

Lotnisko w Warszawie ściga europejską czołówkę
ds8lak4
ds8lak4

Lotnisko Chopina w Warszawie może pochwalić się kolejnym rekordem. W I półroczu 2015 roku port ten obsłużył 5 mln 173 tys. pasażerów. W porównaniu do analogicznego okresu 2014 ich liczba wzrosła o 7,4 proc. To historyczny wynik, ale na nim nie koniec. Władze lotniska zapowiadają już kolejne rekordy.

- W tym roku obsłużymy najprawdopodobniej około 11,5 mln pasażerów - mówi Przemysław Przybylski, rzecznik prasowy Lotniska Chopina. Władze portu przewidują, że do 2023 roku będzie on przyjmował ponad 20 mln podróżnych. Pomogą w tym kolejne inwestycje. ****

- Planujemy przedłużyć część północną oraz zwiększyć liczbę stanowisk przy terminalu dla dużych samolotów latających na dalekich trasach - tłumaczy Przybylski. Nowe miejsca postojowe dla maszyn pojawią się również na płytach lotniska. Te inwestycje mają zostać zrealizowane w ciągu najbliższych lat. Pozwolą one jeszcze zwiększyć przepustowość portu znajdującego się na Okęciu.

Tak dobre dane to zasługa m.in. tanich linii, które zanotowały duży wzrost liczby pasażerów. - Ten sektor rok do roku rośnie nam o blisko 50 proc. W pierwszym półroczu tanie linie przewiozły na naszym lotnisku blisko milion pasażerów. Dla porównania powiem, że w 2010 roku taką liczbę podróżnych uzyskały w ciągu całego roku - tłumaczy Przybylski. Wzrostem liczby pasażerów mogą pochwalić się również inni przewoźnicy, choć nie jest on aż tak znaczny.

Lotnisko pochwaliło się również świetnymi wynikami finansowymi. W I półroczu 2015 roku przychody portu zwiększyły się o 0,2 proc. i wyniosły łącznie 340,7 mln złotych. Koszty spadły o ponad 14 proc. do poziomu 238,4 mln złotych, co pozwoliło przedsiębiorstwu osiągnąć zysk netto na poziomie 79,5 mln złotych.

ds8lak4

- Wyniki osiągane przez Porty Lotnicze są lepsze od założonych w planie rocznym na 2015 rok oraz w projektach długoterminowych. Jest to możliwe przede wszystkim dzięki skutecznej restrukturyzacji przedsiębiorstwa polegającej głównie na redukcji zatrudnienia w obszarach administracyjnych oraz na optymalizacji polityki zakupowej. Efekty przeprowadzonych w ubiegłym roku działań restrukturyzacyjnych są widoczne w roku bieżącym w postaci obniżonych kosztów funkcjonowania firmy oraz wyraźnej poprawy wyników finansowych - wyjaśnia dyrektor Michał Kaczmarzyk.

W pierwszym półroczu na lotnisku zakończyło się kilka ważnych projektów inwestycyjnych. Do użytku pasażerów oddana została nowa część Terminala A wraz z nową strefą komercyjną oraz zwiększoną liczbą stanowisk odprawy i kontroli bezpieczeństwa. Oddano też nową płytę odlodzeniowo-postojowej dla samolotów PPS7. Końca dobiega także postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy budowy Kolejowego Frontu Rozładunkowego dla dostawców paliwa lotniczego.

ds8lak4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ds8lak4