Trwa ładowanie...

Łodzią po Wiśle

Rekordowo niski stan wody w rzece mocno ograniczył żeglugę. Ale pływać można. Te wakacje to czas tradycyjnych łodzi drewnianych. Co więcej – można nimi pływać za symboliczną opłatą, a nawet za darmo.

Łodzią po Wiśle
d1koi1u
d1koi1u

Już od kilku lat miłośnicy rzeki, starają się wskrzeszać wiślane tradycje. Nie jest to łatwe, ponieważ żegluga przez dziesięciolecia była bardzo zaniedbana. Powoli jednak mieszkańcy i turyści przekonują się do takiej formy rekreacji na nowo. Pływanie drewnianymi łodziami to także alternatywna forma komunikacji.

- W ubiegłym roku skorzystałem z Taxi Wisła raczej z ciekawości i nudów. W tym roku pływałem już trzy razy i daje mi to autentyczną frajdę. Przecież Wisła za każdym razem jest inna. Pora dnia, pogoda, a w tym roku jeszcze susza odkrywająca tajemnicze brzegi, to wszystko wpływa na atrakcyjność rejsu - opowiada Artur, który nad Wisłę przyjeżdża z Ursynowa.

Miasto wspiera trzy najbardziej popularne usługi tego typu – Taxi Wisła, Flotę 511 oraz Aquatica.

Odkrywamy tajemnice Wisły

Rejsy Taxi Wisła odbywają się 12-metrową drewnianą jednostką zwaną batem o nazwie „Św. Zygmunt”. Łódź zabiera na pokład do 10 osób. Wyposażona jest w kapoki i jest w pełni bezpieczna.

d1koi1u

W dni powszednie można pływać nią bezpłatnie w ramach cyklu „Wisły historie ukryte”. Rejsy odbywają sie o godzinie 18:00 i 19:00 do końca sierpnia i we wrześniu o 19:00. Ostatni planowany jest na 11 września.

Grupy, którym obecny na pokładzie przewodnik opowiada o historii Warszawy i Wisły, startują w okolicy Portu Czerniakowskiego przy klubokawiarni Lejtak. Wszystkie szczegóły na temat wycieczek i sposób rejestracji znajdują się na stronie internetowej wydarzenia.

Taxi Wisła oferuje również nietypowe rejsy np. do Solca nad Wisłą na zawody wiosłowe (2-7 września) czy organizuje prywatne wydarzenia takie jak wieczory kawalerskie. Stacjonuje w okolicach plaży pod Mostem Poniatowskiego oraz plaży przy Płycie Desantu.

Taxi Wisła – wszystkie informacje tel.: 605 143 904.

d1koi1u

Od plaży do plaży

Niezwykle ciekawym pomysłem na przemierzanie Wisły jest rejs z Flotą 511. To stała usługa transportowa. Pływać można tradycyjnymi wiślanymi łodziami (batami) między najpopularniejszymi klubokawiarniami: Plac Zabaw (Barka) - Pomost 511 (Cud nad Wisłą) - Plażowa (Temat Rzeka). W każdym z tych miejsc po zejściu na ląd w dalszą podróż można wybrać się rowerem miejskim Veturilo. Na łódź można dostać się od wtorku do piątku od godziny 17.00 do 21.00, a w weekendy od godziny 12.00 do 21.00. Rejsy odbywają się co 30 minut. Koszt przemierzenia jednego odcinka to zaledwie 5 zł, gdyż usługa jest wsparta przez miasto w ramach projektu „Warszawski węzeł Wodno-Rowerowy Pedałuj i płyń”.

Jak na flotę przystało baty to jedynie część niekonwencjonalnej wiślanej pętli 511. W jej skład wchodzą również kajaki i SUP, czyli deska z wiosłem. Dla niezdecydowanych, załoga Floty przewidziała również specjalne szkolenia.

Flota 511 – wszystkie informacje tel.: 519 357 713.

d1koi1u

Rusałka też ma przystań

Uzupełnieniem pętli Floty 511 są rejsy organizowane przez Przystań Aquatica. Łodzie cumują na prawym brzegu przy plaży ZOO/ Rusałka i od 2013 roku zdążyły wpisać się w krajobraz tego odcinka Wisły. Na przystani można skorzystać z dwóch łodzi, które zabierają na pokład do 11 pasażerów. Dołączając do pętli przystań Aquatica, pojawiają się nowe przystanki: plaża Rusałka - na przeciwko ZOO, Plaża Żoliborz przy klubokawiarni Boogaloo, nowy Bulwar, biała Barka (przy Syrence). Rejsy odbywają się od wtorku do piątku w godzinach 17.00 - 21.00, a w weekendy od godziny 12.00 do 22.00. W przypadku floty Aquatica większość szczegółów i pomysłów na organizację wyprawy można umówić osobiście. Koszty przeprawy wyglądają identycznie jak w przypadku Floty 511. 5 złotych za każdy odcinek i 20 złotych za całą trasę.

d1koi1u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1koi1u