Trwa ładowanie...

"La pupo". Jedna z najsłynniejszych warszawskich powieści przetłumaczona na esperanto

Nakład liczy zaledwie kilkaset egzemplarzy

"La pupo". Jedna z najsłynniejszych warszawskich powieści przetłumaczona na esperanto
d2a0vu7
d2a0vu7

Nakładem Książnicy Podlaskiej i Białostockiego Towarzystwa Esperantystów ukazała się "Lalka" Bolesława Prusa , przetłumaczona na język esperanto. Tłumaczenia dokonał Tomasz Chmielik.

Książka nosi tytuł "La pupo", czyli "lalka" w języku esperanto; ma ponad 700 stron. Jak powiedziała Elżbieta Karczewska, wieloletnia szefowa Białostockiego Towarzystwa Esperantystów, w publikacji znalazły się też fotografie Warszawy z miejscami związanymi z książką, a także przypisy objaśniające treść międzynarodowym czytelnikom.

Chmielik przetłumaczył książkę w latach 80. XX wieku, jednak - jak powiedziała Karczewska - ze względu na brak środków na jej wydanie, przeleżała aż do teraz na półce.

W ubiegłym roku, kiedy w ramach akcji Narodowego Czytania, czytana była właśnie "Lalka" Prusa, towarzystwo zwróciło się do tłumacza z prośbą o przetłumaczenie choć jednego rozdziału książki na język esperanto. Wtedy okazało się, że jest przetłumaczona cała - dodała Karczewska. Nakład "La Pupo" liczy zaledwie kilkaset egzemplarzy.

d2a0vu7

Ulica i mural na muranowie

Twórcą języka esperanto jest Ludwik Zamenhof. Postanowił on stworzyć podstawy języka międzynarodowego, który miał pomóc w porozumieniu się różnych narodowości i służyć wyeliminowaniu konfliktów narodowościowych i religijnych. Po przeniesieniu się do Warszawy nadal pracował nad językiem esperanto. Posługując się pseudonimem dr Esperanto (Mający nadzieję), wydał podręcznik do nauki języka międzynarodowego, stworzonego na podstawie języków już istniejących. Zmarł w Warszawie 14 kwietnia 1917 r.

Esperantyści szacują, że na świecie jest ponad tysiąc miejsc noszących imię Zamenhofa lub nazwę esperanto. W Warszawie Zamenhof ma swoją ulicę, na Muranowie powstał tez upamiętniający go mural. Dokładnie nie wiadomo, ilu jest samych esperantystów; najczęściej podawana jest liczba kilkuset tysięcy osób znających ten język.

Źródło: PAP

d2a0vu7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2a0vu7