Trwa ładowanie...

Kto dziś pisze o przeszłości i dlaczego warto znać „Mein Kampf“, czyli Big Book Festival

Są książki, które zmieniają losy ludzkości. Choć niewielu je czyta, przez dziesiątki i setki lat wzbudzają pasję na całym świecie, popychają do wielkich czynów i przerażających zbrodni.

Kto dziś pisze o przeszłości i dlaczego warto znać „Mein Kampf“, czyli Big Book Festival
d2e8nua
d2e8nua

Duży Festiwal Czytania odbędzie się po raz czwarty w dniach 10-12 czerwca w Warszawie pod hasłem wielka ucieczka /I the great escape. Program przewiduje przenosiny w czasie. Jak Sienkiewicz został literackim celebrytą XIX stulecia? Dlaczego w 2016 r. zaczytujemy się w powieściach o królu Łokietku? Czy w jednym życiu zmieści się sto lat literatury? Kto powiedział, że wszystko już było? Wywracamy przeszłość i czytamy ją na nowo.

Gościem Big Book Festival będzie Józef Hen. Pisze od 84 lat. Jego powieści, dzienniki i opowiadania to literatura spleciona z życiem w burzliwym wieku XXXX oraz XXI, który wciąż inspiruje go do nowych przemyśleń. W nowych dziennikach zatytułowanych „Powrót do bezsennych nocy“ (premiera w maju) zmaga się z aktualnymi sprawami – prywatnością i polityką. Czy można być wolnym od wielkiej historii? Czy długie życie pozwala pogodnie patrzeć w przyszłość? I skoro historię piszą zwycięzcy, czy nie lepiej czytać przegranych? Jeden z wielkich autorów powojennych w rozmowie o tym co było, jest i będzie.

Kogo obchodzi „Trylogia“ w dobie Twittera?

Rok Henryka Sienkiewicza świętujemy plenerowym teleturniejem niewiedzy o jednym z naszych najsłynniejszych i najbardziej kontrowersyjnych pisarzy. Co o nim wiemy, a co nam się tylko wydaje? Czego wcale nie powiedział Zagłoba, jak Staś radził sobie z radykalizmem islamskim i czy znamy cytaty z „Krzyżaków“ na wyrywki? Zabawne pytania, łamigłówki, nagrody i emocje rodem z „Wielkiej Gry“. Interaktywna lekcja historii z udziałem publiczności. Głównym ekspertem i autorem pytań będzie prof. Ryszard Koziołek – lietaruroznawca i biograf Sienkiewicza. Czytamy, pytamy i mierzymy czas!

Elżbieta Cherezińska nie musi zazdrościć Sienkiewiczowi

Jej powieści o Piastach i Skandynawach to bestsellery. W nowej książce „Harda“ (premiera w maju) w centrum fabuły znalazła się kobieta. Świętosława była siostrą Bolesława Chrobrego, a także królową... Szwecji, Danii, Norwegii i Anglii. Czy to możliwe, że dotąd „przegapialiśmy“ polską historię? Czy pisarzowi wolno majstrować przy biografiach królów? I jaką powieść o III Rzeczpospolitej napisze kiedyś następca Cherezińskiej? Gwiazda prozy historycznej w rozmowie o tym, dlaczego przeszłość jest na czasie.

d2e8nua

Są książki, które zmieniają losy ludzkości. Choć niewielu je czyta, przez dziesiątki i setki lat wzbudzają pasję na całym świecie, popychają do wielkich czynów i przerażających zbrodni. Jak powstały, czemu miały służyć i jaki świat się z nich wyłonił? Zapraszamy na trzyfascynujące wykłady o Koranie, „Kapitale“ Karola Marksa oraz „Mein Kampf“ Adolfa Hitlera. O księdze Islamu w dobie ISIS opowie Patrycja Sasnal – arabistka i ekspertka Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. O ekonomicznej krytyce kapitalizmu i o tym, czym różni się prekariat od proletariatu powie publicysta Rafał Woś. A o tym, jaką fortunę na jednej z najgorzej napisanych książek w dziejach zbił wódz III Rzeszy, opowie znawca wszelkich sensacji XX wieku – Bogusław Wołoszański.

d2e8nua
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2e8nua