Trwa ładowanie...

Konkurs na koncepcję Izby Pamięci rozstrzygnięty

Znajdzie się tam wystawa stała dokumentująca życie w okupowanej stolicy

Konkurs na koncepcję Izby Pamięci rozstrzygnięty
d1bm3al
d1bm3al

W piątek, 8 maja, ogłoszono wyniki konkursu na koncepcję Izby Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli.Znajdzie się tam wystawa stała dokumentująca życie w okupowanej stolicy.* Trzy pierwsze miejsca przypadły architektom ze stolicy.*

Do kokursu wpłynęło 107 prac, wyłoniono trzy pierwsze miejsca:

  • I nagroda (70 tys. zł) - Piotr Bujnowski, Kalina Jędrak, Maciej Koczocik, Krzysztof Makowski, Martyna Rowicka (Warszawa),
  • II nagroda (50 tys. zł) - Karol Żurawski i Maciej Łuczak (Warszawa),
  • III nagroda (30 tys. zł) - Mikołaj Kwieciński i Michał Adamczyk (Warszawa).

Ponadto przyznano jeszcze pięć wyróżnień (po 8 tys. zł) i dwa dodatkowe wyróżnienia honorowe.

Zwycięski projekt zdaniem jury „stosując silną formę i pełne dostojeństwa środki wyrazu, konstruuje obiekt mocno oddziałujący na emocje odwiedzających to miejsce.* Proponuje prostą monolityczna bryłę wśród drzew założenia parkowego. Surowe wnętrze, zanurzające się w półmroku, jest odsunięte od bezpośredniego kontaktu z otoczeniem, kierunkując odwiedzających ku zadumie nad losem miasta i jego mieszkańców*”. Autorzy projektu z szacunkiem odnieśli się do „zasadniczych założeń kompozycji zespołu autorstwa Romualda Gutta i Aliny Scholtzówny” a zaproponowana przez nich lokalizacja Muru Pamięci „umożliwia jego rozbudowę i jest w pełni adekwatna do założeń konkursu”.

d1bm3al

Zdobywca I nagrody oprócz nagrody pieniężnej otrzyma zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki wykonania projektu realizacyjnego pawilonu.

W Izbie Pamięci będzie eksponowana stała wystawa dokumentująca życie w okupowanej stolicy – zwiedzający będą mogli zapoznać się z informacjami o zbrodniach popełnionych w latach 1939-1945, miejscach egzekucji i pochówku ofiar oraz historią Cmentarza Powstańców. Natomiast na Murze Pamięci, który ma powstać w pobliżu pawilonu zostaną umieszczone imiona i nazwiska zidentyfikowanych osób pochowanych w nekropolii.

Na Cmentarzu Powstańców Warszawy, założonym w 1945 r. spoczywa ponad 100 tys. osób, głównie cywili poległych w czasie podczas Powstania Warszawskiego – w tym tysiące nigdy nie zidentyfikowanych ofiar rzezi Woli. Pochowano na nim również żołnierzy kampanii wrześniowej, więźniów Pawiaka i wielu, wielu innych.

d1bm3al
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1bm3al