Trwa ładowanie...

Kamery nagrały bójkę w Sądzie Najwyższym. Krzyczeli: "Gestapo! Gestapo!". Policja użyła siły

Na sali rozległy się krzyki: "Gestapo! Gestapo!".

Kamery nagrały bójkę w Sądzie Najwyższym. Krzyczeli: "Gestapo! Gestapo!". Policja użyła siły
d2qu5ql
d2qu5ql

Były poseł i przewodniczący Konfederacji Polski Niepodległej Adam Słomka został wyniesiony siłą przez policjantów z sali Sądu Najwyższego, który rozpatrywał sprawę ułaskawienia byłego szefa CBA, obecnego ministra koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego. Szarpaninę uchwyciły kamery Telewizji WP.

Adam Słomka wraz z kilkoma osobami zakłócił posiedzenie Sądu Najwyższego. Na początku posiedzenia wygłosił z ław dla publiczności żądanie usunięcia ze składu SN "zbrodniarzy, którzy nas skazywali", pojawił się też transparent: "Usunąć sędziów zbrodniarzy z PRL".

Kilkanaście osób zaczęło wznosić okrzyki: "To jest kasta z rodzin ubeckich", "Działają dla sił wrogich Polsce". Doszło do szamotaniny.

Adam Słomka w Sadzie Najwyzszym.

d2qu5ql

— Rafał Poniatowski (@rponiatowski)

Przewodniczący składu SN Jarosław Matras wezwał do niezakłócania porządku, a z braku reakcji polecił policjantom usunąć z sali osoby zakłócające porządek. Ogłoszono przerwę w posiedzeniu.

Policja przystąpiła do wyprowadzenia tych osób. Niektórzy zwracały się obelżywie do funkcjonariuszy. Na sali rozległy się krzyki: "Gestapo! Gestapo!".

Na filmie zarejestrowanym przez operatora Telewizji WP widać, że jedna z osób protestujących strąciła ręką czapkę z głowy funkcjonariusza. Ktoś usiłował też wyrwać policjantowi pistolet z kabury.

d2qu5ql

"Będzie widowiskowy protest! Zapraszamy"

Słomka już we wtorek na Twitterze zapowiadał: "Będzie widowiskowy protest! Zapraszamy wszystkich patriotów, którym zależy na uzdrowieniu sądownictwa!"

1/2 Jutro,31.05.2017 r. o godz. 10:00 nadzwyczajna kasta bada sprawę ułaskawienia

— Adam Słomka (@Slomka_KPN)

Tak tłumaczył się Duda

Przypomnijmy, po wyborach parlamentarnych w 2015 r. prezydent Andrzej Duda ułaskawił skazanego nieprawomocnymi wyrokami Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika za nielegalne działania CBA ws. afery gruntowej. Duda zastosował prawo łaski przed uprawomocnieniem się wyroku. Tłumaczył to chęcią "uwolnienia" sądu od orzekania w tej sprawie.

d2qu5ql

Sąd Okręgowy zdecydował o zadaniu pytania prawnego do Sądu Najwyższego, czy prezydent mógł ułaskawić osoby, które nie usłyszały ostatecznego wyroku.

W marcu 2016 r. Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście skazał na kary więzienia b. szefów CBA, w tym Mariusza Kamińskiego (3 lata więzienia i 10-letni zakaz zajmowania stanowisk), m.in. za przekroczenie uprawnień i nielegalne działania operacyjne CBA przy "aferze gruntowej" w 2007 r.

Proces dotyczył operacji CBA z 2007 r., która została zakończona wręczeniem Piotrowi Rybie i Andrzejowi K. tzw. kontrolowanej łapówki za "odrolnienie" gruntu na Mazurach w kierowanym przez Andrzeja Leppera ministerstwie rolnictwa.

d2qu5ql

źródło: WP.PL

d2qu5ql
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qu5ql