Trwa ładowanie...

Jak zmienić Pragę?

Nad tym zastanawiali się studenci Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Zobaczcie, co wymyślili!

Jak zmienić Pragę?
d33k60d
d33k60d

"Studenci architektury o warszawskiej Pradze" to nowa wystawa, jaką można oglądać w siedzibie Muzeum Warszawksiej Pragi przy ul. Targowej 50/52.

Ustawa o rewitalizacji zapowiadana przez rząd zwiększy możliwości poprawy jakości życia w zaniedbywanych przez dziesiątki lat śródmiejskich dzielnicach polskich miast - w tym stołecznej Pragi . Jednym z istotniejszych wątków fachowej dyskusji prowadzonej przy pracach nad tymi przepisami jest* rola miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w procesie rewitalizacji*. Rozważana jest zmiana niektórych, dotyczących go przepisów, aby lepiej służył on kształtowaniu ładu przestrzennego oraz skutecznemu osiąganiu założonych celów rewitalizacji.

W dyskusję nad tym tematem włączyli się pracownicy Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Opracowali i poprowadzili ćwiczenie z projektowania planu miejscowego. Jednym z eksperymentalnych celów ćwiczenia było odważne poszukiwanie nowych form zapisów planu miejscowego, odpowiadających na wyzwania rewitalizacji, a odchodzących od rutyny planistycznej.

d33k60d

Dodatkowym wyzwaniem dla studentów było wykorzystanie wyników i wskazań praskich warsztatów rewitalizacyjnych, przeprowadzonych w pierwszej połowie 2014 r. przez Oddział Warszawski SARP. Objęły zarówno tereny Starej jak i Nowej Pragi.W warsztatach wzięło udział pięć profesjonalnych interdyscyplinarnych zespołów. W rezultacie tych prac powstało pięć opracowań, które mają dopomóc miastu w rewitalizacji najbardziej zaniedbanej części Warszawy. Te pięć opracowań to:* „Ekosystem Praga”, „Otwarte Getto”, „Praga z Metra”, „Pragopunktura” oraz *„Re-Praga”.

Stalowa, Dworzec Wileński i Bazar Różyckiego

Praca nad projektami trwała od 2 października 2014 do 7 stycznia 2015 roku. Grupa 32 studentów została podzielona na 5 podgrup, z których każda otrzymała za materiał wyjściowy do pracy jeden z pięciu projektów warsztatowych. Każdy z zespołów otrzymał jeden z trzech fragmentów obszaru objętego warsztatami: rejon ul. Stalowej, rejon Dworca Wileńskiego oraz okolice Bazaru Różyckiego.

Wystawa na Pradze

Wystawa, na której zobaczyć możemy powstałe projekty potrwa od 19 stycznia (otwarcie o godz. 18:30) do 1 marca 2015 roku. Muzeum Warszawskiej Pragi zaprasza w godzinach od 12:00 do 20:00.

d33k60d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33k60d