Trwa ładowanie...

Fałszywy wnuczek zatrzymany na Pradze Południe

Próbował wyłudzić pieniądze podając się za krewnego

Fałszywy wnuczek zatrzymany na Pradze Południe
d121iqd
d121iqd

Policjanci z Pragi Południe zatrzymali mężczyznę podejrzanego o usiłowanie oszustwa metodą "na wnuczka”. Scenariusz działania oszusta był tradycyjny: telefon od rzekomego krewnego, prośba o pilną pożyczkę, a potem umówione spotkanie w domu ofiary po odbiór gotówki. Finału jednak mężczyzna nie przewidział. Okazało się, że oprócz gospodarza, który miał oczekiwać z gotówką, na miejscu znaleźli się jeszcze policjanci. 30-letni Wojciech S. wpadł na gorącym uczynku. Za usiłowanie oszustwa może mu grozić kara do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Wszystko zaczęło się, gdy pewien starszy mężczyzna zatelefonował do dzielnicowego, ponieważ podejrzewał, że ktoś próbuje oszukać go właśnie metodą „na wnuczka”. Sprawę od razu przejęli policjanci z wydziału kryminalnego. Po kilkudziesięciu minutach od telefonu, do domu pokrzywdzonego zapukał młody człowiek, który przyszedł odebrać pilnie potrzebne mu pieniądze, w kwocie 15 tysięcy złotych. Wojciech S. nie spodziewał się jednak, że poza gospodarzem czekają na niego jeszcze policjanci. Kryminalni zareagowali błyskawicznie. Podczas zatrzymania 30-latek stawiał opór i próbował uciec, ale został obezwładniony przez policjantów. Podczas przeszukania zatrzymanego, okazało się że mężczyzna miał przy sobie dokumenty, które są prawdopodobnie sfałszowane. Wojciech S. trafił do policyjnej celi.**

Mimo że media wciąż mówią o oszustach podających się za krewnych, to wciąż zdarzają się osoby, które takim oszustom wierzą. Dlatego policja radzi:
1) Jeśli osoba w rozmowie telefonicznej podaje się za członka Twojej rodziny i prosi o pożyczenie pieniędzy, sprawdź, czy jest to prawdziwy krewny. Postaraj się odroczyć w czasie przekazanie pieniędzy, zadzwoń do niego osobiście pod telefon komórkowy lub skontaktuj się z innymi członkami rodziny, którzy mogą potwierdzić, że jest to ta osoba, za którą się podaje oraz czy rzeczywiście potrzebuje takiej pomocy, o jaką prosi.
2) Jeżeli zdecydujesz się na pożyczenie pieniędzy, podczas rozmowy ustal z członkiem rodziny, że pieniądze przekażesz wyłącznie jemu osobiście. Pieniądze przekaż bezpośrednio znanemu Ci krewnemu.
3) W przypadku uzasadnionych podejrzeń, zapamiętaj lub zapisz ważne szczegóły (np. numer telefonu rozmówcy, lub rysopis, numer rejestracyjny pojazdu, którym przyjechał „znajomy krewnego”) i natychmiast powiadom Policję, dzwoniąc pod bezpłatne numery 997 lub 112.

d121iqd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d121iqd