Trwa ładowanie...

Dziś Muzeum Narodowe kończy 152 lata

Obecnie zbiory Muzeum Narodowego w Warszawie liczą ok. 830 tys. dzieł sztuki polskiej i światowej, od antyku do współczesności

Dziś Muzeum Narodowe kończy 152 lata
dy33jg6
dy33jg6

Muzeum Narodowe w Warszawie zostało założone w 1862 roku jako Muzeum Sztuk Pięknych. Jest jednym z najstarszych muzeów sztuki w Polsce. Dziś świętuje swoje 152 urodziny.

Po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. placówka zajmowała ważne miejsce w planach nowego państwa i jego stolicy. Potężny, modernistyczny gmach - siedzibę muzeum - wzniesiono w latach 1927-1938 według projektu architekta Tadeusza Tołwińskiego. W 1933 roku jedno skrzydło budynku zajęło Muzeum Wojska Polskiego.

W wyniku niemieckiej grabieży w okresie II wojny światowej Muzeum Narodowe w Warszawie utraciło ogromną część zbiorów, m.in. 99% numizmatów, 100% zegarów, 80% wyrobów złotniczych i jubilerskich, 63% tkanin, 60% mebli, 70% opraw, ksiąg i superekslibrisów królewskich.

Obecnie zbiory Muzeum Narodowego w Warszawie liczą ok. 830 tys. dzieł sztuki polskiej i światowej, od antyku do współczesności, i obejmują malarstwo, rzeźbę, rysunki oraz ryciny, fotografie, numizmaty, a także przedmioty sztuki użytkowej i wzornictwo. Muzeum jest podzielone na cztery oddziały: Muzeum Plakatu w Wilanowie, Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni , Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim oraz Muzeum w Nieborowie i Arkadii.

dy33jg6

Dziś z okazji urodzin Muzeum Narodowe zaprasza na historyczne *oprowadzanie dla dorosłych. *Jakie były początki tej instytucji? Skąd pochodzą zbiory Muzeum? Dlaczego jeden z dziedzińców przy gmachu Muzeum w Alejach Jerozolimskich jest nazwany imieniem Stanisława Lorentza? O tym i o wielu innych faktach i ciekawostkach będzie można się dowiedzieć podczas oprowadzania poświęconego historii MNW. Zbiórka w Holu Głównym o godz. 17:00. Obowiązuje bilet wstępu do Muzeum. Liczba miejsc ograniczona.

dy33jg6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dy33jg6