Trwa ładowanie...

Dzień Afryki w Warszawie

W tym roku gwiazdą koncertu będzie Stanisław Soyka. Będę mu towarzyszyć afrykańscy artyści

Dzień Afryki w Warszawie
d250gyt
d250gyt

W tym roku po raz piąty odbędą się ogólnopolskie obchody Dnia Afryki w Warszawie.

19 maja w warszawskiej Kinotece odbędzie się opowiadanie historii. To już kolejne wydarzenie z tego cyklu, które organizujemy co roku w maju. Opowiadanie historii otwiera obchody Dnia Jedności Afrykańskiej.

W poprzednich latach mieliśmy spotkanie z poezją z Wysp Świętego Tomasz i Książęcej, potem malijski malarz opowiadał nam historię Dogonów, malując swoją opowieść na płótnie z udziałem publiczności. W tym roku spotkamy się z tańcem i muzyką z Gwinei, wykonanymi na żywo, wraz z gwinejskim tancerzem, muzykiem i wokalistą, Andym Camarą. Andy jest wybitnym tancerzem i choreografem, dyrektorem artystycznym znanego Ballet Sourakhata w Konakry w Matam. Współpracował z wieloma grupami i baletami, między innymi: Ballet Farita, Ballet Kounkori Bamba, Ballet Merveille de Guinee, Ballet Djakhanki Kounda, Ballet Foniki, Academi Percusion (UNICEF). Jest pedagogiem, a na jego zajęcia przyjeżdżają tancerze z różnych stron świata, między innymi: Włoch, Francji, Japonii, Australii, USA.

19 maja: Opowiadanie historii
19 maja, g. 16, Kinoteka, sala numer 7, wstęp wolny.

.....................................................................

22 maja w Cafe Baobab na Saskiej Kępie odbędzie się pokaz filmowy poświęcony Afryce. Będzie można zobaczyć filmy „Czarną Wenus” i „Wiedźmę wojny”.

„Wiedźma wojny”
14-letnia Komona opowiada swojemu nienarodzonemu jeszcze dziecku jak nagle zmieniła się z niewinnego dziecka w żołnierza. Pewnego dnia na jej spokojną wioskę napadła grupa partyzantów. Spalili domy, zabili mieszkańców, a ją zmusili do okrutnego zamordowania rodziców. Osierocona trafiła do armii rebeliantów, gdzie matkę i ojca zastąpił karabin, a łzy, żal i smutek trening psychicznego oraz fizycznego przetrwania.

d250gyt

„Czarna Wenus”
Ta opowieść o Saartjie Bartman, Południowoafrykance, która na początku XIX wieku trafiła do Europy, aby występować jako egzotyczna "Hotentocka Wenus" jest okazją do refleksji nad postrzeganiem Afryki i jej mieszkańców przez Europę.

22 maja: Spotkania z afrykańskim filmem
22 maja, g. 18, Cafe Baobab, ul. Francuska 31, wstęp wolny.

.......................................................................

24 maja odbędzie się afro-warszawskie Kulturalne Granie, pod tym hasłem odbędą się ogólnopolskie obchody Dnia Afryki w Warszawie. W tym roku gwiazdą koncertu będzie Stanisław Soyka. Będę mu towarzyszyć afrykańscy artyści.

Latem 2012 roku przed Cafe Baobab na Saskiej Kępie miało miejsce niecodzienne wydarzenie artystyczne: jam session z udziałem Soyki na skrzypcach, Buby na korze, Mamadou i Mohameda na djembie oraz Pako na gitarze. Artyści pod parasolami trzymali w napięciu sporą przypadkową publiczność, oferując niezwykłą dawkę emocji słowiańsko-afrykańskiej. Ulica Francuska nie pamięta podobnej improwizowanej atmosfery. Tam narodził się pomyśl na wspólne granie. Tegoroczny Dzień Afryki będzie
świetną okazją, dla warszawskiej publiczności, by podziwiać nowatorskie połączenie instrumentów: skrzypce, kora, djembe i gitara.

d250gyt

Buba Kuyateh (Gambia)
Buba Kuyateh – gambijski muzyk grający na korze - tradycyjnym zachodnioafrykańskim instrumencie. Stereotypowo afrykańską muzykę kojarzymy z bębnami. Jednak dla mieszkańców Zachodniej Afryki to kora jest najbardziej wyrazistym instrumentem, którego melodie niezmiennie towarzyszą pieśniom, legendom o prawdom przekazywanym z pokolenia na pokolenie. Występ artysty to jednak nie tylko przekaz wiedzy, ale również popis umiejętności gry na 21-strunowym instrumencie, obfitujący w
improwizacje i solówki, zapewniający niepowtarzalną ucztę dla ucha. “Dla mnie muzyka klasyczna wiąże sie z improwizacją. W naszej tradycyjnej pieśni jest miejsce zarówno na ściśle określone, niezmienne od wieków elementy, jak i na improwizacje
zarówno jeśli chodzi o grę jak i śpiew” - mówi wirtuoz z Gambii.

Mohamed Gaspard Conde (Gwinea)
Grać na bębnach zaczął w wieku 11 lat w rodzimej Gwinei. Przed przyjazdem do Polski wychował już kolejne pokolenie młodych gwinejskich perkusistów. Gaspard posiada obszerną wiedzę nie tylko na temat rytmów, ale także tradycji afrykańskich. Z mistrzem można się spotkać w Strefie Rytmu, gdzie jest instruktorem.

Djolof Man Trio (Senegal)
Djolof to nazwa jednej z historycznych prowincji Senegalu. Właśnie od niej swoją nazwę przyjęło senegalskie trio – Djolof – Man. Grają muzykę głęboko zakorzenioną w tradycyjnych, etnicznych brzmieniach tego regionu Afryki, którą w udany artystycznie sposób łączą z soulem i reggae. Uzyskany w ten sposób mix, to muzyka world wysokiej próby, wobec której żaden z ich słuchaczy nie pozostaje obojętny. Trio Djolof - Man powstało w 2006 roku. Mają za sobą wiele koncertów, w tym udział w prestiżowym już Warszawskim Festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Tworzą i nagrywają także muzykę do filmów i programów telewizyjnych.

d250gyt

Pako Sarr: śpiew, gitara
Mohamed Mbow: śpiew, djembe

Mamadou Diouf: śpiew, djembe

Ricky Lion (Demokratyczna Republika Kongo)
Ricky dorastał w Lubumbashi, skąd wyjechał do Kinszasy. Tam też odkrył w sobie pasję do muzyki. Kompozytor, wokalista i lider zespołu Bongo Bongo grającego afrykańską rumbę. Ricky łączy tradycyjną muzykę Konga z elementami współczesnych brzmień.

Benoit Legros (Togo)
Benoit to muzyk, choreograf, projektant i lider zespołu -”Compagnie Tohono”- do którego zaprosił artystów z Sierra Leone, Angoli, Kamerunu i Kongo. Z jego inspiracji występy "Tohono" oprócz muzyki, wypełnia ruchu, ekspresja sceniczna. Jego pasją jest taniec - współczesny, klasyczny i nowoczesny- osadzony w realiach sztuki afro; odważnie eksperymentuje z róznymi technikami.

d250gyt

Andy Camara (Gwinea)
Wybitny tancerz i muzyk gwinejski. Wychował się w Konakry w rodzinie o głębokich tradycjach artystycznych. Jest artystą bardzo twórczym, cieszącym się ogromnym poważaniem w Afryce. Jego taniec i choreografie są oryginalne i maja niepowtarzalny styl. Warsztaty taneczne z Andym to możliwość pracy z wyśmienitym choreografem, a także poznania prawdziwych tańców afrykańskich bezpośrednio u korzeni. W Polsce, na co dzień, Andy tworzy i współpracuje z taneczną grupą Salsa Hall Ortodox.

24 maja: Afro-warszawskie Kulturalne Granie

24 maja, g. 18.30, Skwer Hoovera, wstęp wolny.

d250gyt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d250gyt