Trwa ładowanie...

Dokumenty Czesława Miłosza trafiły do Biblioteki Narodowej

Archiwalia zostały zakupione od syna noblisty, Antoniego Miłosza

Dokumenty Czesława Miłosza trafiły do Biblioteki Narodowej
d2i0mzl
d2i0mzl

Na archiwum składa się wspaniała kolekcja - 103 nieznane notatniki ze szkicami wierszy i notatkami, listy, fotografie, dokumenty osobiste, noblowski medal oraz liczący 10 tys. tomów księgozbiór Czesława Miłosza. To wszystko trafiło wczoraj do warszawskiej BN.

Najbardziej cenne dla badaczy mogą się okazać 103 nie zbadane jeszcze notatniki poety z lat 1974-2003. Są w nich zarówno codzienne zapiski jak i pierwotne wersje wielu utworów poetyckich i eseistycznych, m.in. książek "Hymn o perle", "Rok myśliwego", "Jakiegoż to gościa mieliśmy", "Zaraz po wojnie", "Wypisy z ksiąg użytecznych", "Traktat teologiczny", "Na brzegu rzeki".

W przekazywanych zbiorach jest także część korespondencji Czesława Miłosza z pisarzami i ludźmi nauki: oryginały listów Jerzego Andrzejewskiego, Tadeusza Różewicza, Wisławy Szymborskiej oraz kopie listów Josifa Brodskiego, Alberta Einsteina, Witolda Gombrowicza, Alberta Camusa, Józefa Czapskiego, Konstantego Jeleńskiego, Leszka Kołakowskiego.

Wśród przekazanych rzeczy są również dokumenty osobiste - przedwojenne paszporty Czesława Miłosza, liczne odznaczenia i dyplomy, fotografie, kalendarze z notatkami, rękopisy i maszynopisy tekstów publicystycznych i eseistycznych w języku polskim i angielskim (m.in. notatki do "Roku myśliwego"), utworów poetyckich, a także maszynopis nieopublikowanej powieści "Miasto Sagana". Są tu materiały do pracy dydaktycznej na uniwersytecie Berkeley: programy seminariów, notatki do wykładów, prace studentów, zaproszenia na spotkania a także rzeczy osobiste m.in. okulary i lupa, której pisarz używał do czytania, gdy jego wzrok osłabł.

d2i0mzl

Nie tylko Miłosz

Pod koniec października odbyło się także podpisanie umowy oraz przekazanie archiwaliów Agnieszki Osieckiej przez córkę poetki, Agatę Passent w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie. Archiwum gromadzi materiały biograficzne związane z Agnieszką Osiecką i jej aktywnością artystyczną. Dokumentuje też jej warsztat twórczy. Szczególnie cenne są materiały o charakterze autobiograficznym, m. in. zeszyty i notesy z zapiskami poetki, a także jej pamiętniki, teksty wspomnieniowe oraz listy. Po raz pierwszy udostępniona została korespondencja z córką oraz listy od matki, Marii Osieckiej. Życzeniem córki pisarki, Agaty Passent, do zbiorów Biblioteki Narodowej włączone zostały też m.in. książki i kasety. Ozdobą archiwum jest olbrzymia kolekcja zdjęć, a także zaskakująco bogaty i kompletny zbiór rękopisów i maszynopisów z kolejnymi wersjami utworów poetyckich, prozatorskich, teatralnych, publicystycznych oraz przekładów, w tym piosenek śpiewanych później przez gwiazdy polskiej estrady.

d2i0mzl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2i0mzl