Trwa ładowanie...

Deweloper zniszczył przedwojenny słup energetyczny na Odolanach

"Stwarzał zagrożenie dla mieszkańców"

Deweloper zniszczył przedwojenny słup energetyczny na Odolanach
d3sed9x
d3sed9x

Urząd Dzielnicy Wola został wprowadzony w błąd przez Waryński S.A. Grupa Holdingowa w sprawie usunięcia przedwojennego słupa energetycznego, który znajdował się na Odolanach. Deweloper zapewniał, że obiekt został zabezpieczony i zostanie ponownie zamontowany po zakończeniu inwestycji. Teraz okazało się, że te informacje nie były prawdziwe - poinformowali wolscy urzędnicy.

Stuletni słup elektryczny stał w okolicy skrzyżowania ul. Warneńczyka i Wschowskiej na warszawskich Odolanach. Nie był wpisany do rejestru zabytków, choć już na początku marca br. dzielnica Wola na wniosek mieszkańców Odolan zwróciła się do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z prośbą o podjęcie takich działań. Deweloper, który rozebrał słup, miał zapewniać urzędników, że zostanie zabezpieczony i zostanie ponownie zamontowany po zakończeniu inwestycji, którą tam prowadzono. Niestety, słup został zniszczony.

- Jestem oburzony tą sytuacja. Deweloper wprowadził Urząd Dzielnicy Wola w błąd zapewniając, że słup jest bezpieczny i został zabezpieczony w taki sposób, aby była możliwość jego ponownego ustawienia - mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz dzielnicy Wola.

Deweloper tłumaczy, że słup uniemożliwiał prace w tym rejonie. Ponadto - jak czytamy oświadczeniu dewelopera, "znajdował się w złym stanie technicznym", jego konstrukcja "w żaden sposób nie była poddawana konserwacji", stwarzał więc zagrożenie dla mieszkańców. Deweloper dodaje, że obiekt nie znajdował się w rejestrze zabytków. Zaproponował też rozwiązanie w postaci repliki słupa. "Wyrażamy żal, iż słup stanowiący dla mieszkańców tej części Odolan pewnego rodzaju symbol, uległ zniszczeniu" - podkreśla w oświadczeniu.

Elektryczny słup stał w tym miejscu od 1910 roku. Przetrwał niejedną, historyczną burzę. Przegrał jednak starcie z deweloperem. Replika, jakkolwiek najwierniejsza, nie będzie ponadstuletnim obiektem.

d3sed9x
d3sed9x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3sed9x