Bieg Konstytucji: Jastrzębski i Bernardelli najszybsi na 5 km

"Im trudniejsze warunki, tym większe zadowolenie z wykonanej pracy".

d17zydi
d17zydi

W 27. Biegu Konstytucji 3 Maja w Warszawie zwyciężył Kamil Jastrzębski (SKB Kraśnik). Trasę o długości 5 km pokonał w 14.48. W gronie kobiet triumfowała olimpijka Iwona Bernardelli (Vectra Włocławek) - 16.24. Wystartowało 4258 osób.

Bieg rozpoczął się w Parku Agrykola, dalej zawodnicy pobiegli w górę Alei Ujazdowskich. Następnie skręcili w ulicę Piękną i przebiegli przez ulicę Górnośląską obok Sejmu. Zmagania zakończyły się na skrzyżowaniu ulic Rozbrat i Szarej na Solcu.

Iwona Bernardelli podkreśliła, że ten start był dla niej "przerywnikiem" w przygotowaniach do 49. wojskowych mistrzostw świata w maratonie w Ottawie (28 maja).

"Od połowy kwietnia trenuję w Szklarskiej Porębie. Początkowo w śniegu i mrozie, bo wtedy wróciła zima. Jednak im trudniejsze warunki tym większe zadowolenie z wykonanej pracy. Minionej soboty, za zgodą przełożonych, <> do Rybnika, gdzie zdobyłam srebrny medal mistrzostw Polski w biegu na 10 000 m, a dziś cieszę się z dobrego wyniku na 5 km w Warszawie - 16.24 i wracam w Karkonosze kontynuować przygotowania do maratonu" – powiedziała.

Wyniki

Starterem biegu był Andrzej Krzyżanowski, marszałek Stowarzyszenia Potomków Sejmu Wielkiego. Jak podkreślił, ponieważ w tej izbie nie zasiadały wówczas kobiety, to chcąc niejako to wynagrodzić Stowarzyszenie ufundowało nagrodę dla najszybszej zawodniczki na dystansie 5 km.

d17zydi

Były to pierwsze w tym roku zawody Warszawskiej Triady Biegowej. Pozostałe to biegi Powstania Warszawskiego i Niepodległości.