Trwa ładowanie...

Angielski minister o dyrektorze ZOO: "Dzięki niemu narodziła się nowa generacja dobrych ludzi"

Wizyta angielskiego ministra, Sekretarza Stanu ds. Wspólnot i Samorządów Lokalnych Erica Picklesa w warszawskim Ogrodzie Zoologicznym

Angielski minister o dyrektorze ZOO: "Dzięki niemu narodziła się nowa generacja dobrych ludzi"
d3pvu0v
d3pvu0v

W poniedziałek 26 stycznia 2015 Sekretarz Stanu ds. Wspólnot i Samorządów Lokalnych Eric Pickles odwiedził warszawskie ZOO. To właśnie tutaj ponad trzystu Żydów z getta zostało ocalonych od deportacji i śmierci w obozach zagłady. Sekretarz Stanu odwiedził Willę w której w czasie wojny dyrektor Żabiński i jego żona ryzykowali życie dla ratowania innych. Willa jest na etapie ostatnich prac konserwatorskich i angielski minister był pierwszym oficjalnym gościem, który odwiedził to wyjątkowe miejsce.

- To jest wielki zaszczyt, widzieć doskonały przykład polskiej walki z nazizmem. Dzięki odwadze dyrektora ZOO narodziła się nowa generacja dobrych ludzi - powiedział Sekretarz Stanu Eric Pickles. - To jest żywy testament pokazujący odwagę tych, którzy zdecydowali się zaryzykować własne życie aby bronić innych przed nienawiścią i przemocą. 70 lat później możemy się uczyć z przykładu jakim jest dla nas dyrektor Żabiński oraz jego rodzina - dodała Zastępca Szefa Misji Ambasady Wielkiej Brytanii w Warszawie Sarah Tiffin.

Dyrektor warszawskiego ZOO Jan Żabiński wspólnie z żoną Antoniną w czasie II Wojny Światowej ocalili setki Żydów ukrywając ich w klatkach po zwierzętach oraz we własnym domu znajdującym się na terenie Ogrodu. Wiele klatek w ogrodzie zoologicznym opustoszało po bombardowaniach Warszawy na początku września 1939 roku. Dyrektor Żabiński wykorzystał je jako kryjówki. W czasie trzech lat setki prześladowanych znalazły tam schronienie w momencie kiedy piwnica Willi była już przepełniona aby pomieścić uciekinierów z getta. Po wojnie Państwo Izrael aby uhonorować ich zasługi przyznało im tytuł Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

27 stycznia obchodzimy 70. rocznicę wyzwolenia hitlerowskiego obozu Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu i Brzezince.

d3pvu0v
d3pvu0v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3pvu0v