Trwa ładowanie...

50 lat temu w Warszawie dokonano cudu. "Pionierska operacja"

Przez minione 50 lat w Polsce dokonano ponad 27 tysięcy operacji przeszczepienia narządów

50 lat temu w Warszawie dokonano cudu. "Pionierska operacja"
d2gusql
d2gusql

Dziś Ogólnopolski Dzień Transplantacji, obchodzony w rocznicę pierwszego udanego przeszczepu nerki w 1966 roku. Dokonany w Warszawie, był wtedy 621. takim zabiegiem na świecie.

- W sercach osób po przeszczepie szczególne miejsce zajmuje pierwsza pacjentka, która zdecydowała się na pionierską w tamtych czasach operację - mówi Robert Kęder prezes Polskiej Federacji Pacjentów Dialtransplant. Biorczynią była 18-letnia Danusia Milewska, a przeszczepienia dokonał 26 stycznia 1966 roku zespół lekarzy pod kierunkiem prof. Jana Nielubowicza i Tadeusza Orłowskiego w Warszawie. Imieniem tego ostatniego nazwano szpital przy Czerniakowskiej.

Przez minione 50 lat w Polsce dokonano ponad 27 tysięcy operacji przeszczepienia narządów i kilka tysięcy szpiku od dawców niespokrewnionych. Sukcesem zakończył się pierwszy w naszym kraju, łańcuchowy przeszczep nerek przeprowadzony w ubiegłym roku w Warszawie . Wzięły w nim udział 3 pary, które "wymieniły się" nerkami. Operowano osoby, którym niezgodność immunologiczna lub niezgodność grupy krwi nie pozwoliła oddać nerki członkowi rodziny.

"Oświadczenie woli"

Dzień Transplantacji, ustanowiony w 2003 roku, służy rozpowszechnianiu idei dawstwa narządów. Transplantologia to dziedzina medycyny zajmująca się przeszczepianiem organów. Często takie operacje są najlepszą, a czasami jedyną metodą leczenia osób, których narządy przestały prawidłowo funkcjonować.

d2gusql

W ubiegłym tygodniu prezydent Andrzej Duda podpisał oświadczenie woli, w którym wyraził zgodę na pobranie po śmierci narządów do transplantacji. Zaapelował też do Polaków, aby rozważyli taką decyzję.

d2gusql
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2gusql